Akcie Tesly klesly až o pětinu, nejvíce za den od února | E15.cz

Akcie Tesly za sebou mají nejhorší den za půl roku, uzavřely poklesem o 21 procent

ČTK, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla spadla o pětinu, nejvíce za jeden den od února. Akcie automobilky své úterní obchodování uzavřely poklesem o 21 procent. V pátek nebyla Tesla překvapivě zařazena do akciového indexu Standard & Poor's 500.

Propad akcií výrobce elektromobilů začal už před zahájením seance a umocnilo jej oznámení americké automobilky General Motors, že se dohodla na strategickém partnerství s výrobcem elektrických nákladních aut Nikola. Firmy ve společném sdělení uvedly, že do konce roku 2022 zahájí výrobu pick-upu s elektrickým a vodíkovým pohonem. Vůz dostal název Badger.

V úterý krátce po 17:00 středoevropského letního času si akcie GM připisovaly 8,6 procenta, zatímco tituly výrobce Nikola rostly o 40 procent.

Analytici veskrze čekali, že se Tesla do indexu S&P 500 dostane. Společnost totiž v červenci ohlásila čtvrté ziskové čtvrtletí za sebou, čímž odstranila největší překážku svého případného zařazení.

Společnost S&P Dow Jones Indices místo toho do indexu zařadila internetového prodejce Etsy, výrobce polovodičů Teradyne a farmaceutickou technologickou firmu Catalent.

Vyjmenované společnosti jsou menší než Tesla, ale mají za sebou soustavnější období ziskovosti. Například Etsy vykázala 13 ziskových kvartálů za sebou.

„Na jednu stranu pokles akcií plyne z toho, že Tesla nebyla zařazena do S&P 500, ale na druhou stranu představuje propad normalizaci ohodnocení společnosti,“ konstatoval analytik Frank Schwope ze společnosti Nord LB.

Autor: ČTK, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah