Akcionáři NWR upsali 75 procent nově nabízených akcií | E15.cz

Akcionáři NWR upsali 75 procent nově nabízených akcií

Akcionáři NWR upsali 75 procent nově nabízených akcií
Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Těžařská společnost New World Resources (NWR) oznámila, že investoři v rámci takzvané nárokové emise, kdy jsou akcie nabízeny stávajícím akcionářům, upsali 3,78 miliardy nových akcií. Jde o 75,12 procenta nově nabízených akcií.

„Můžeme potvrdit, ze práva na nové akcie byla dosud upsána z více než 75 procent, což zahrnuje úpis dosavadního majoritního akcionáře CERCL Mining a zájem minoritních akcionářů,“ řekl ředitel vnějších vztahů společnosti Petr Jonák. CERCL Mining podle něj upsal akcie v hodnotě 75 milionu eur, minoritní akcionáři pak za zhruba 13,6 milionu eur. „Zbylá práva byla přesně podle dohodnutých pravidel restrukturalizace nabídnuta některým věřitelům, kteří se již dříve zavázali je odkoupit,“ řekl Jonák.

Uvedl také, že celý proces restrukturalizace pokračuje bez komplikací a bude dokončen v první polovině října. „Výsledně získá NWR 185 milionů eur nového kapitálu,“ dodal.

Plán restrukturalizace, která má odvrátit platební neschopnost podniku zahrnuje snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. Firma již dříve oznámila, že z úpisu úhrnem až pěti miliard nových akcií chce získat 118 milionů eur. NWR hodlá v rámci plánu snížit nominální zadlužení z 825 milionů eur, tedy asi 23 miliard korun na 500 milionů eur, což je zhruba 14 miliard korun.

Vývoj cen akcií NWR na Pražské burze za posledních 5 let

Graf 30. 9. 2014.Graf 30. 9. 2014.Autor: lemesani@mf.cz

S akciemi se dnes začne obchodovat na burzách v Londýně a v Praze, ve Varšavě se čeká spuštění obchodování ve středu nebo v nejbližších dnech. Věřitelé plán restrukturalizace schválili v srpnu a v září kapitálovou restrukturalizaci schválila justice v Británii a v USA.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze zbývá firmě de facto umístit už jen 29,4 milionu eur, tedy asi 750 milionů korun. „To není málo, ale lze přepokládat, že takto blízko cíle (dokončení restrukturalizace dluhu) se peníze NWR zajistit podaří,“ dodal Hlinomaz. NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou v červenci opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!