Aktivistický investor Semler skupuje akcie CME, už má podíl 13 procent | E15.cz

Aktivistický investor Semler skupuje akcie CME, už má podíl 13 procent

CME Group
CME Group
• 
ZDROJ: CME
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Zámořský aktivistický investor Eric Semler pase po akciích mateřské firmy televize Nova. Jeho hedgeový fond TCS jen od počátku letošního roku nakoupil akcie mediální společnosti CME v přepočtu za 40 milionů korun.

Svůj podíl ve firmě tak zvýšil z 11,3 na bezmála 13 procent. Pozorovatelé soudí, že druhý největší akcionář CME po Time Warner chce rozhýbat obchody s mediálním titulem, a spravit si tak chuť ze své v posledních letech skomírající investice.

V současnosti jde o druhou největší sázku fondu, akcie CME totiž tvoří takřka čtvrtinu jeho pětimiliardového portfolia. „Smyslem navyšování pozice fondu TCS může být samotná stimulace ceny akcií a tím i snaha motivovat k nákupům ostatní investory,“ uvádí analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Semler loni v listopadu zaslal vedení CME otevřený dopis, v němž doporučuje povolat finanční specialisty, kteří by prověřili možnosti prodeje společnosti. Obvinil rovněž největšího podílníka, že nízká cena akcií CME na burze je výsledkem ne zcela optimálního řízení skupinou Time Warner. Obratem začal jeho fond s masivními nákupy CME na burze, ještě na sklonku léta loňského roku totiž držel ve firmě jen zhruba šestiprocentní podíl nakoupený podle dopisu v minulých letech, do konce roku tak svou pozici podle údajů americké Komise pro cenné papíry takřka zdvojnásobil.

Vývoj akcií CME

Akcie strmě rostou

Spolu s nákupní vlnou se vydaly strmě vzhůru ceny akcií. Jen během loňského prosince zhodnotilo CME na pražské i newyorské burze zhruba o dvacet procent. Za stejnou dobu TCS skoupil přes půldruhého milionu akcií firmy, a investoval tak do mediálního titulu kolem jednoho sta milionů korun. Letos fond své nákupy zintenzivnil poté, co CME koncem února oznámila své loňské výsledky. Během čtyř posledních únorových dnů utratil Semler za mediální akcie přes dvacet milionů korun.

Nejvýznamnější investicí Semlerova fondu jsou v současnosti akcie Angie’s List, v zámoří populárního portálu obsahujícího klientské recenze firem poskytujících služby domácnostem. Mezi jeho další investice patří například podíl v čínském vyhledávači Baidu nebo zámořském agregátoru půjček Bankrate.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.