Americká daňová reforma je v ohrožení. Akcie klesají | E15.cz

Americká daňová reforma je v ohrožení. Akcie klesají

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké akciové trhy ve čtvrtek uzavřely obchodování se ztrátami. Investoři se obávají možného neschválení daňové reformy kvůli nově navrhovaným změnám ze strany dvou republikánských senátorů. Tato obava převážila nad optimismem vyvolaným zprávou o neočekávaném listopadovém růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech a příznivými daty ze zdejšího trhu práce. Po svém počátečním vzestupu oslabil kvůli zprávám o navrhovaných změnách v daňové reformě i dolar, své ztráty ale později vyrovnal.

Index Dow Jones oslabil o 75,32 bodu, tedy 0,31 procenta, na 24.510,11 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 10,69 bodu, čili 0,4 procenta, na 2652,16 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 19,27 bodu, neboli 0,28 procenta, na 6856,53 bodu.

Ztráty zdravotnických firem jako je Johnson & Johnson převážily zisky technologických a spotřebitelských společností. Ve čtvrtek oznámený prodej většiny aktivit společnosti 21st Century Fox americkému zábavnímu gigantovi Walt Disney za 52,4 miliardy dolarů (1,14 bilionu korun) posílil nejen akcie obou firem, ale i celého odvětví.

Dva republikánští senátoři Marco Rubio a Mike Lee oznámili, že nebudou hlasovat pro daňovou reformu, pokud v ní nebudou provedeny změny. Návrh daňové reformy obsahuje i snížení daní pro firmy a investoři se proto obávají, že pokud neprojde, začnou akcie klesat.

Dolar ve čtvrtek nejprve stoupal v reakci na zprávu o listopadovém růstu maloobchodních tržeb v USA a posílil k euru po zasedání Evropské centrální banky, které ponechalo úroky beze změny. Jeho zisky v průběhu dne smazaly obavy z blokování daňové reformy, ale kvečeru je získal zpět.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem desáté hodiny středoevropského času přidával 0,15 procenta na 93,55 bodu. Euro na dolar ztrácelo zhruba 0,4 procenta na 1,1784 dolaru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah