Ve Spojených státech už nechtějí solární elektrárny, bojí se Trumpa

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: U.S. Department of the Interior

Instalace nových solárních elektráren ve Spojených státech letos klesne mnohem více, než se čekalo. Důvodem je pokles poptávky po systémech pro bytové domy a zpoždění velkých projektů kvůli obavám, že prezident Donald Trump zavede cla na dovážené panely, což zvýší náklady. 

Výkon nově instalovaných solárních elektráren se má snížit o 22 procent na 11,8 gigawattů. Doposud společnost GTM, která průzkum zhotovila, očekávala pokles o 17 procent. V samotném třetím čtvrtletí instalovaný výkon nových elektráren klesl o 51 procent na 2,03 GW. Loňský rok byl zvlášť silný v instalacích nových elektráren, protože developeři se snažili využít daňových výhod, které na konci roku 2016 vypršely. GTM očekává další pokles i v příštím roce, v roce 2019 by se růst měl obnovit.

Mnoho firem odkládá rozsáhlé projekty kvůli omezeným dodávkám solárních panelů. Nejistota kvůli stížnosti amerického producenta solárních článků Suniva na dovoz solárních článků do USA u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) zvýšila ceny panelů a přiměla některé developery se zásobit předem. Trump by měl učinit konečné rozhodnutí v tomto případě příští měsíc.

GTM snížila odhad instalované kapacity velkých energetických projektů v letošním roce na 7,6 GW z 8,1 GW. U rezidenčních projektů se má instalovaná kapacita letos snížit o 13 procent, což bude první pokles od doby, kdy se toto odvětví začalo rozvíjet. Zvrátit trend se zatím daří jen projektům elektráren na komerčních prostorách, kde instalovaná kapacita ve třetím čtvrtletí stoupla o 22 procent, napsala agentura Reuters.