Americké burzy hlásí nejlepší čtvrtletí od roku 1998 | E15.cz

Americké burzy zažily nejlepší čtvrtletí od roku 1998, investoři však raději s nákupy vyčkávají

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jaká krize? Americké burzy hlásí nejlepší kvartál od roku 1998, jako by žádná koronavirová pandemie, která zmrazila světovou ekonomiku, vůbec nenastala. Klíčový ukazatel burzy v New Yorku – index S&P 500 – vyskočil o osmnáct procent a trh Nasdaq, kde se obchodují technologické firmy, vyletěl dokonce o 29,4 procenta.

Americké akcie tak během druhého čtvrtletí téměř dohnaly veškeré ztráty ve výši dvaceti procent z prvních třech měsíců letošního roku, když teď index S&P 500 ztrácí okolo čtyř procent. Tak obrovské pohyby cen akcií ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích zažila americká burza naposledy v roce 1932.

Nejprve koronavirová pandemie způsobila nejrychlejší pád amerických akcií o více než dvacet procent, což je označováno za medvědí trh. Následně však šly akcie prudce nahoru.

„Důvodem byly zásahy americké centrální banky Fed a americké vlády, které vedou k nízkým úrokovým sazbám u dluhopisů,“ upozorňuje Aleš Prandstetter, výkonný ředitel obchodníka s cennými papíry eFrank.cz.

Akcie táhnou nahoru rovněž drobní investoři, kteří často využívají aplikaci Robinhood, jež umožňuje obchody bez poplatků. Řada investorů ale před vývojem na trhu varuje. „Tyto trhy skončí v slzách,“ varoval miliardář a investor Leon Cooperman.

Výsledkem zmražení ekonomiky a zásahu Fed byl příliv nových investorů na trhy. „Kasina jsou zavřená a Fed slibuje peníze zadarmo pro příští dva roky, takže pojďme spekulovat,“ popsal chování investorů Cooperman.

Skutečností je, že akcie už jsou podle řady ukazatelů poměrně drahé vzhledem k tomu, že světová ekonomika zažije kvůli koronavirové pandemii největší recesi od druhé světové války. „Když se podíváte na valuační násobky EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy, pozn. red.), za něž se akcie obchodují, tak jsou stále drahé,“ uvedl Pavol Krúpa, majitel investiční skupiny Krupa Global Investments. Čeká proto na výsledky firem za druhé čtvrtletí a jejich výhled do budoucnosti, než se rozhodne nakupovat.

Nad odhady budoucích zisků se však vznáší obrovská nejistota. Zhruba čtyřicet procent titulů obsažených v indexu S&P 500 stáhlo své výhledy o tom, jak se jejich byznysu bude dařit v příštích měsících. Není přitom nic, co by Wall Street nenáviděl více, než nejistota.

A o té je nyní celý trh. „Je zde spousta neznámých a nejistot,“ říká Prandstetter. V příštím pololetí tak nemusí prudký růst cen pokračovat.

Vlivný bankovní dům Goldman Sachs ostatně ve svém základním scénáři předpovídá, že americké akcie v průměru posílí o pět procent. Pokud by však vznikla vakcína proti koronaviru, rostly by dokonce o čtrnáct procent. Naopak pro případ nepříznivého vývoje koronavirové nákazy odhaduje Goldman Sachs propad o třicet procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah