Avast zažívá dobré časy. Akciím se daří. Jaká bude dividenda? | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Avast zažívá dobré časy. Akciím se daří. Jaká bude dividenda?

snk

Cena akcií Avastu se v současnosti pohybuje okolo historického maxima. Z třinácti titulů pražské burzy Avast podle tržní kapitalizace aktuálně jasně zaujímá třetí pozici. Před ním jsou už pouze ČEZ a Erste. V takové chvíli společnost známá zejména jako výrobce antivirového software vydala aktualizovaný profil pro investory. Čeho je dobré si v něm všimnout?

Co je Avast

Společnost sídlí v Praze, po světě má dalších 20 poboček. Firma uvádí, že měsíčně pomůže zabránit 45 milionům útoků na různá počítačová zařízení. Tržby ve výši 873 milionů dolarů za rok 2019 znamenaly meziroční nárůst o devět procent. Avast pak za rok 2019 vykázal zisk EBITDA ve výši 483 milionů dolarů. To představuje EBITDA marži ve výši 55 procent. 

Nakupujte akcie Avastu, firma se může stát cílem akvizice, radí banka Goldman Sachs

Co Avast nabízí

V roce 2019 Avast prodal zboží a služby za téměř miliardu dolarů. Ke konci roku firma zaměstnávala 1 700 lidí. Společnost pak uvádí, že s jejím software po celém světě aktivně pracuje 435 milionů lidí. Zatímco ještě před pěti lety tvořily antivirové programy téměř dvě třetiny příjmů Avastu, dnes je poměr opačný a prodej samotných uživatelských licencí na ochranný software tvoří už jen asi jednu třetinu, většina připadá na konzultační služby a další prvky ochrany IT sítí včetně například zabezpečení komunikace pro internet věcí. 

Jak pro Avast zatím vypadá rok 2020

Za první čtvrtletí roku oznámila firma 6,5procentí růst příjmů a navýšení EBITDA marže na 56,5 procenta. Ukazatel čistého dluhu vůči zisku EBITDA eviduje společnost na úrovni 1,7násobku. 

Co oznámil management na další období roku

Společnost očekává lepší výkonnost v segmentu obsluhy pevných počítačů, naopak mírný propad v kategorii mobilních zařízení. Společnost každopádně nečeká ani přes dopady koronavirové krize pokles ziskovosti vzhledem k obratu. Firma tak plánuje vyplatit svým akcionářům dividendu na úrovni 40 procent volného cash flow.

Zprávy z burzy díky umělé inteligenci denně během několika minut po ukončení obchodování

Autor: snk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!