Berkshire Hathaway loni díky růstu akcií dosáhla rekordního zisku | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Buffettova Berkshire Hathaway loni díky růstu akcií dosáhla rekordního zisku

ČTK

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta loni díky růstu cen akcií zvýšila čistý zisk na rekordních 81,42 miliardy dolarů (1,9 bilionu korun). Čistý zisk prudce vzrostl z předloňských čtyř miliard dolarů, uvedla firma. Výsledek tak překonal předchozí rekord 44,94 miliardy dolarů z roku 2017, kdy podnik těžil ze snížení daně ze zisku ve Spojených státech.

V samotném čtvrtém čtvrtletí firma vykázala čistý zisk 29,16 miliardy dolarů po ztrátě 25,39 miliardy před rokem. Provozní zisk nicméně klesl na 4,42 miliardy dolarů z 5,72 miliardy, a to kvůli nepříznivým výsledkům pojišťovacích aktivit.

Devětaosmdesátiletý Buffett působí jako výkonný ředitel a předseda správní rady společnosti Berkshire. Ve výročním dopise akcionářům dnes ujistil, že firma je „stoprocentně připravena“ na to, že ji jednoho dne on i místopředseda Charlie Munger opustí. Šestadevadesátiletý Munger je Buffettovým dlouholetým kamarádem a spolupracovníkem.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola. Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy.

Wells Fargo zaplatí za aféru s falešnými konty tři miliardy dolarů
Vladan Gallistl: Konopné vystřízlivění za miliardu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!