Česká zbrojovka vstupuje na pražskou burzu. Zatím ale jen napůl | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Česká zbrojovka vstupuje na pražskou burzu. Zatím ale jen napůl

Michal Šenk

Michal Šenk

V pondělí bude na hlavní trh pražské burzy přijata akcie České zbrojovky Group. Půjde o takzvaný technický listing, který slouží firmám jako způsob přípravy na budoucí úpis akcií do režimu volného obchodování. 

Informaci webu E15.cz potvrdil mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík. S akciemi v tuto chvíli zatím nebude možné obchodovat. Před uvedením nové akcie na parket by měl emitent pro případné budoucí investory do pondělního startu listingu publikovat prospekt. 

Vstup na burzu v tomto režimu může společnosti přinést jistou dávku prestiže, zároveň se s tímto krokem ale pojí detailní informační povinnosti o hospodářské a finanční kondici firmy. 

VIDEOGRAFIKA: Miliardáři na nákupech. Které akcie během krize kupovali Soros, Icahn či Dalio

„Nyní se stávající akcie zaevidují na burze a současní akcionáři budou mít možnost své akcie prodávat případným zájemcům a naopak. Nabídka akcií ale bude nyní hodně omezená. Spíše to vnímám jako první krok k tomu, než společnost vydá nové akcie. To oznámila již na podzim minulého roku a potvrdila to i letos v lednu,“ říká k současnému kroku zbrojovky Dušan Jilčík, analytik společnosti Starteepo.

Podle něj si pak Česká zbrojovka Group evidentně připravuje půdu pro velký úpis nových akcií a získání nového kapitálu. Důvod je známý - výstavba továrny v USA za více než dvě miliardy korun. Firma v zemi již nyní působí, hodlá ale ve Spojených státech výrazně posílit.

Česká zbrojovka koupila podíl ve švédském výrobci optických řešení pro zbraně

Česká zbrojovka Group je skupinou firem, mezi jejichž hlavní činnosti patří výroba služebních, loveckých a sportovních palných zbraní. Vyrábí také díly pro automobilový a letecký průmysl. Majitelem je česká společnost ČZ Partners SE.

Firma loni utržila 5,96 miliardy korun. Meziročně jí tržby vzrostly o 11,6 procenta, v roce 2018 činily 5,34 miliardy korun. Skupina loni vydělala 734 milionů korun, meziročně zisk vzrostl o 29,1 procenta. Skupina zaměstnává téměř dva tisíce lidí. 

Akcie České zbrojovky se již na pražském parketu v minulosti obchodovaly. Firma se z burzy stáhla v listopadu 2007 po vytěsnění menšinových akcionářů hlavním vlastníkem, kterým byla pražská firma EXIMAT. 

Na hlavním burzovním trhu v Praze se momentálně obchoduje 11 titulů.

Čtvrteční kolaps v síti Vodafone způsobilo selhání techniky. Televizní síť nezvládla nárůst zájmu
Česká zbrojovka dodá armádě desítky tisíc nových zbraní

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!