ČEZ možná vypadne z hlavního indexu varšavské burzy | e15.cz

ČEZ možná vypadne z hlavního indexu varšavské burzy

ČEZ
ČEZ
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český elektrárenský gigant ČEZ by mohl na podzim vypadnout z hlavního indexu varšavské burzy WIG20. Do elitního dvacetičlenného spolku firem, které index největší středoevropské burzy tvoří, si totiž razí cestu těžařská společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW). Jedním ze dvou kandidátů, kteří by mohli uvolnit místo, je podle listu Rzeczpospolita právě český ČEZ.

S akciemi JSW - největšího polského producenta koksovatelného uhlí - se na varšavské burze obchoduje od začátku července, kdy stát prodal 33 procent akcií společnosti. Analytik z makléřského oddělení banky BZ WBK Jan Rekowski řekl, že JSW splňuje podmínky pro vstup do WIG20 a očekává, že v září by se tato společnost měla stát součástí indexu. Někdo ji ale musí uvolnit místo - podle analytiků JSW to bude buď polská stavební společnost PBG nebo ČEZ.

O novém složení WIG20 bude jeho provozovatel rozhodovat 8. srpna. Revizi indexu provádí čtyřikrát za rok. Akcie společnosti ČEZ jsou součástí indexu WIG20 od prosince 2006. Na varšavské burze se jimi obchoduje od konce října 2006.

Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové by případný odchod z hlavního indexu burzy neměl na firmu žádný negativní dopad. „Polští investoři sledují širší polské indexy a pro zahraniční jsou důležité regionální indexy, kam se započítává pražská burza,“ uvedla.

ČEZ patří mezi největší české společnosti a téměř 70 procent ve firmě vlastní stát. Její čistý zisk v prvním čtvrtletí letošního roku činil 17,2 miliardy korun. Společnost zaměstnává kolem 20 tisíc lidí v Česku, dalších asi 13 tisíc zaměstnanců má v zahraničí.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery