Čínské akcie klesají, jüan sestoupil vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Čínské akcie klesají, jüan sestoupil vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let

Čínské akcie klesají, jüan sestoupil vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let
Propad čínských akcií
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Čínské akcie výrazně oslabují a čínský jüan sestoupil vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Za poklesem stojí eskalace obchodního konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem, která by podle analytiků mohla těmto dvěma největším ekonomikám způsobit další škody a zbrzdit globální hospodářský růst.

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, krátce před 08:00 SELČ ztrácel asi 1,4 procenta na 3767 bodů. K poklesu čínských akcií přispělo také násilí při víkendových protivládních protestech v Hongkongu.

Jüan dnes oslabil o 0,6 procenta na 7,15 jüanu za dolar. To představuje jeho nejslabší úroveň od února 2008. Čínské úřady už tento měsíc umožnily domácí měně oslabit asi o 3,6 procenta, což vyvolalo obavy z globální měnové války.

Páteční výplach akcií bude pokračovat. Trump se chytá do vlastní pasti, říká ekonom

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil dodatečné clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje zhruba 550 miliard dolarů. Reagoval tak na odvetná čínská cla na dovoz z USA v roční hodnotě 75 miliard dolarů.

„Dopad nových cel na růst čínské ekonomiky bude značný,“ uvedl analytik Louis Kuijs ze společnosti Oxford Economics. Tempo růstu čínské ekonomiky by tak podle organizace Oxford Economics mohlo v příštím roce zpomalit výrazně pod šest procent. Vloni se hrubý domácí produkt (HDP) Číny zvýšil o 6,6 procenta.

Komentář Michala Stupavského: Vytáhne Čína dluhopisovou zbraň?
Obchodní válka s Evropskou unií může Američanům ublížit více než spor s Čínou, tvrdí odborníci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!