ČNB zasáhla proti silné koruně. Po necelých dvou letech využila intervence | E15.cz

ČNB zasáhla proti silné koruně. Po necelých dvou letech využila intervence

Guvernér ČNB Miroslav Singer
Guvernér ČNB Miroslav Singer
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 zasáhla do vývoje kurzu koruny. Prodávala ji a kupovala eura, aby zabránila posilování měny, uvedla mluvčí ČNB. Koruna v pátek posílila na 27,04 korun za euro.

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun.

Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 korun za euro na 26,98 korun za euro a v dalších dnech nad 27 korun.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru. Dnes se koruna dotkla hladiny 27 korun za euro, ČNB ale na trhu aktivní nebyla. Tři nejmenovaní dealeři v Praze uvedli, že přítomnost centrální banky na trhu v pátek ani v pondělí nepozorovali.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah