Divoké sázky Pale Fire. Patnáctimiliardový nákup akciového dua, slabost pro zlato a objevování Ukrajiny

Partneři investiční skupiny Pale Fire Capital Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý

Partneři investiční skupiny Pale Fire Capital Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý Zdroj: PFC

Česká investiční skupina Pale Fire v posledních měsících vsadila balík peněz na akcie dvou tak trochu opomíjených evropských firem. Majitel tuzemského Aukra skrze svůj investiční fond Pale Fire Capital Sicav vybudoval tandem akciových pozic za sumu kolem patnácti miliard korun. Skupina sází na to, že evropská ekonomika je za svým aktuálním ekonomickým vrcholem a investoři brzo přijdou na chuť takzvaným defenzivním akciím z tradičních, takzvaně starých sektorů.

Klíčovými slovy obou sázek byl cenový propad akcií v posledním roce o desítky procent, nadějná struktura byznysového portfolia či vysoká dividenda. Pale Fire si ale všímá třeba i zlata anebo exotických trhů typu válkou zkoušené Ukrajiny. Nově si bude Pale Fire své investice i sám spravovat, Česká národní banka totiž v závěru dubna odsouhlasila skupině vznik vlastní investiční společnosti. 

„Ekonomika je v pozdní fázi ekonomického cyklu a v horizontu roku se může dařit výrazně defenzivním sektorům jako utility či telecomy. Kdyby klesly výnosy na bondech, což se časem stane, tak tyto typy defenzivních aktiv s nimi dosti korelují,“ uvádí investor a spolumajitel Pale Fire Jan Barta na půdě Vysoké školy ekonomické v rámci tamního Klubu investorů.

První volba Pale Fire pochází ze segmentu britských telecomů, druhá velká sázka skupiny, která vešla do investorského povědomí dramatickou snahou o byznysový obrat amerického Grouponu, je pak ze zdánlivě nudné líhně německé energetiky. „Obě sázky jsou zhruba srovnatelně velké,“ říká Barta. Nakoupit pozici prý nebylo lehké, zejména kvůli slabší likviditě britského trhu skupina skupovala podíly od zimy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!