Evropské a britské akcie prudce oživují, mažou ztráty předchozích dní | E15.cz

Evropské a britské akcie prudce oživují, mažou ztráty předchozích dní

Londýnská burza
Londýnská burza
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie v Británii i na západoevropských kontinentálních burzách prudce stouply a hlavní index londýnské burzy získal zpět asi polovinu ztrát předešlých dvou dní. Trhy se zotavily po dvou dnech prudkých propadů vyvolaných výprodeji rizikových aktiv po čtvrtečním rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Zpevňovaly hlavně akcie bank a dalších finančních společností, které za poslední dva dny zažily nejhorší ztráty.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 v závěru vzrostl o 2,3 procenta na 1251 bodů. V předchozích dvou dnech přitom ztratil kolem 11 procent.

Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl o 2,6 procenta po ztrátě o více než pět procent v předešlých dvou dnech. Index menších britských firem FTSE 250, který v pátek a pondělí spadl o 13,7 procenta, dnes oživil o 3,6 procenta.

K oživení britského i evropského trhu přispěly hlavně banky, pojišťovny a firmy zaměřené na cestování. Londýnský index bank, který za poslední dva dny klesl o více než 16 procent, dnes posílil o 2,9 procenta. Akcie firem cestovního ruchu stouply o 1,6 procenta, zatímco v předchozích dvou dnech odepsaly zhruba 12 procent.

Index FTSE100 Graphical visualization of market data.

Z jednotlivých bank vykázaly silný růst akcie britských Lloyds a Barclays, německé Deutsche Bank nebo italských UniCredit a Intesa Sanpaolo. O zhruba dvě procenta posílily také akcie automobilky Volkswagen, na něž měla příznivý vliv zpráva, že firma v USA uzavřela s vládními úřady dohodu o řešení skandálu kolem měření emisí.

Investoři se ale dívají do budoucna s obavami. Trh postrádá jasnější odpovědi na způsob odchodu Británie z EU a zejména má starost o zdraví bank v situaci, kdy by po brexitu mohly centrální banky světa dál snižovat úrokové sazby, některé ještě hlouběji do záporného pásma, řekli analytici agentuře Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah