Evropské akcie dosáhly nového maxima, očekává se další snižování úrokových sazeb

Evropské akcie uzavřely obchodování na novém maximu. Zaznamenaly také druhý růstový kvartál po sobě. Pomáhá jim optimismus ohledně blížícího se snížení úrokových sazeb a růst technologických akcií, který pohání nadšení pro umělou inteligenci.

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 0,2 procenta na 512,67 bodu. Za uplynulé čtvrtletí posílil o sedm procent a za uplynulých šest měsíců má k dobru 13,9 procenta. Roste už pátý měsíc po sobě, za březen zpevnil o 3,7 procenta.

„Na začátku roku se investoři soustředili na několik málo akcií, ale nyní se jejich zájem rozšiřuje,“ uvedla analytička Nadège Dufossé ze společnosti Candriam. Dodala, že cykličtějším sektorům, jako jsou průmyslové podniky a bankovnictví, se dařilo lépe, než se čekalo. Důvodem je podle ní fakt, že investoři se méně obávají recese a jsou přesvědčeni, že centrální banky letos změní směr měnové politiky.

Nejlepší obchodní den za déle než čtyři roky zaznamenaly akcie maloobchodního prodejce JD Sports. Společnost, která prodává sportovní oblečení Adidas a další sportovní značky, posílila o 15,6 procenta v reakci na příznivý výhled zisku.

Naopak akcie francouzského maloobchodního řetězce Casino zažily prudký pokles. Poté, co firma oznámila, že dokončila finanční restrukturalizaci a kontrolu nad ní přebírá nový tým, který vyšel z konsorcia firem kolem českého miliardáře Daniela Křetínského, se její akcie propadly o 63,4 procenta.