Fed poslal akcie vzhůru, americký index S&P 500 je na novém vrcholu | e15.cz

Fed poslal akcie vzhůru, americký index S&P 500 je na novém vrcholu

Burza
Burza
• 
ZDROJ: reuters

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie a zlato včera zavelely k obratu a po krátkém oddechu se opět těšily značnému růstu poté, co zveřejněný zápis z červnového jednání americké centrální banky (Fed) ukázal, že ukončování přílivu levných peněz do ekonomiky není zatím na programu dne.

Americké akciové indexy začaly obchodování růstem 0,8 procenta. Krátce po začátku obchodování se index S&P dostal nad nejvyšší závěrečnou hodnotu v historii – 1671 bodů. Evropské akcie rostly v průměru o jedno procento. Německý DAX o 1,2, pražský PX o 1,4 procenta. V Asii se nejvíce dařilo čínským akciím, index Shanghai Composite posílil o 3,24 procenta, hongkongský Hang Seng o 2,55 procenta.

Záznam posledního zasedání Fedu ukázal, že většina členů měnového výboru chce s omezením expanzivní politiky počkat do chvíle, kdy bude jasné, že americký pracovní trh je schopný růst i bez stimulů centrální banky. „Potřebujeme dosáhnout významného zlepšení výhledu pro vývoj trhu práce v kontextu cenové stability,“ prohlásil na záznamu šéf Fedu Ben Bernanke.

Tato rétorika pomohla především drahým kovům. Zlato posilovalo o tři procenta a blížilo se hranici 1300 dolarů za troyskou unci, platina posílila více než o dvě procenta a dostala se nad hranici 1400 dolarů. Stříbro rostlo o 4,5 procenta.
Naopak razantním poklesem na překvapivé zprávy reagoval americký dolar, který spadl na hladinu 1,3 dolaru za euro, vůči české koruně oslabil pod 20 korun. Stejně tak klesly výnosy amerických vládních dluhopisů. Výnos desetiletých amerických bondů klesl o deset bazických bodů na 2,57 procenta.

Nekonvenční měnová politika Fedu, takzvané kvantitativní uvolňování, nyní spočívá v nákupů vládních a na hypotéky navázaných dluhopisů v objemu 85 miliard dolarů měsíčně. Fed se tím snaží držet dole dlouhodobé úrokové sazby a tím motivovat domácnosti k dlouhodobým úvěrům na bydlení. Lití peněz do ekonomiky letos značně přispělo k růstu amerických akciových indexů na nové rekordy.

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah