Hodnota bitcoinu se náhle propadla o více než tisíc dolarů | e15.cz

Hodnota bitcoinu se náhle propadla o více než tisíc dolarů

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Cena kybernetické měny bitcoin se dnes vrátila pod 7000 dolarů (zhruba 153 600 korun), za necelé dva dny se propadla už o více než 1000 dolarů. 

Kolem 13:00 středoevropského času se bitcoin na lucemburské burze Bitstamp prodával za 6800 dolarů. Ve středu kolem 19:00 středoevropského času se přitom jeho cena vyšplhala až na rekordních 7888 dolarů.

Od začátku týdne hodnota bitcoinu ztrácí téměř sedm procent. Od začátku letošního roku ale stále vykazuje nárůst o více než 600 procent.

Chcete se lépe vyznat v turbulentním světě bitcoinu? Plánujete investice? Zeptejte se v investiční poradně E15 Premium evangelisty kryptoměn Karla Fillnera na vše, co vás zajímá >>>

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.

Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často bitcoin využívají i ti lidé, kteří se chtějí skrýt dohledu úřadů.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán. V chodu však bitcoin udržuje rozsáhlá decentralizovaná počítačová síť.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah