Hongkongské akcie výrazně zpevnily. Pomohla čínská centrální banka, v Evropě je to naopak | e15.cz

Hongkongské akcie výrazně zpevnily. Pomohla čínská centrální banka, Evropa zažívá opak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Akcie v Hongkongu dnes výrazně zpevnily, zaznamenaly nejvýraznější vzestup za posledního půl roku. Přispěla k tomu čínská centrální banka, která už druhý měsíc po sobě snížila základní úrokovou sazbu. Díky tomu zpevnily akcie i na dalších burzách v regionu. Evropské trhy ale na příznivý vývoj v Asii nenavázaly. Investoři se totiž obávají, že v západním světě půjdou úrokové sazby v rychlém sledu nahoru.

Index Hang Seng, což je hlavní ukazatel cenového vývoje na burze v Hongkongu, vzrostl o 3,42 procenta na 24 952,35 bodu. Index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, si připsal 0,90 procenta na 4823,51 bodu.

Čínská centrální banka dnes rozhodla, že základní roční úvěrová sazba klesne o 0,1 bodu na 3,7 procenta. Poprvé za téměř dva roky snížila i pětiletou úvěrovou sazbu, od které se odvíjí zejména úročení hypoték. Tuto sazbu snížila o 0,05 bodu na 4,6 procenta.

Video se připravuje ...
Jak bude vypadat investiční rok 2022?

"Hypotéky teď budou trochu levnější, což by mělo pomoci udržet poptávku po bydlení," poznamenala ekonomka Še-a-na Jüe, která se ve společnosti Capital Economics věnuje Číně. "Zdá se, že cílená podpora lidí, kteří chtějí kupovat nemovitosti, skutečně omezuje jedno z největších rizik, jimž ekonomika čelí," citoval ji server CNBC.

Vzhůru se vydaly také akcie v Japonsku, kde hlavní index Nikkei 225 vzrostl o 1,11 procenta na 27.772,93 bodu. Index jihokorejských akcií KOSPI vykázal růst o 0,72 procenta na 2862,68 bodu.

V Evropě ale panuje odlišná situace. Panevropský index STOXX Europe 600 krátce před polednem vykazoval pokles o 0,2 procenta na 479,78 bodu. Ztrácely všechny velké trhy, index DAX na burze ve Frankfurtu nad Mohanem odepisoval 0,2 procenta, index pařížské burzy CAC 40 ztrácel 0,6 procenta a index londýnské burzy FTSE 100 vykazoval pokles o 0,15 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah