Japonský premiér slíbil podporu ekonomiky, vyvolal nadšení na trzích | E15.cz

Japonský premiér slíbil podporu ekonomiky, vyvolal nadšení na trzích

Japonský premiér slíbil podporu ekonomiky, vyvolal nadšení na trzích
Premiéer Japonska Šinzó Abe
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Japonské akcie stouply nejprudším tempem za téměř sedm let. Výroky premiéra Šinzóa Abeho totiž vyvolaly naděje na nová opatření na podporu ekonomiky. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 se zvýšil o 7,7 procenta a uzavřel na 18 770,51 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst od konce října 2008. Čínské akcie navázaly na úterní oživení, v růstu pokračují rovněž akciové trhy v Evropě.

Japonský premiér na setkání s investory mimo jiné uvedl, že bude usilovat o snížení firemních daní. „Abe svým projevem vyvolal spekulace, že nebude sedět se založenýma rukama a nenechá ekonomiku padnout,“ uvedl analytik Norihiro Fudžito ze společnosti Mitsubishi UFJ Securities.

V úterý se index Nikkei 225 propadl o více než dvě procenta na sedmiměsíční minimum. K dnešnímu oživení přispěla snaha investorů využít nízkých cen akcií k výhodným nákupům. Japonské akcie těžily také z růstu na amerických burzách.

Poptávku po akciích exportních podniků podpořil slabší kurz japonského jenu, který posiluje konkurenceschopnost japonského zboží v zahraničí. Cena akcií největší japonské automobilky Toyota Motor tak například stoupla o více než šest procent.

Graphical visualization of Nikkei225

Japonské akcie byly v posledních týdnech těžce zasaženy obavami ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. „Výprodej japonských akcií byl přehnaný,“ řekl podle agentury Bloomberg jeden z analytiků společnosti Baring Asset Management. „Dnešní růst může být udržitelný, jestliže se postoj trhu k čínské ekonomice zlepšil,“ dodal.

Čínské akcie posilovaly díky nadějím na další stimulační opatření tamní vlády. Čínské ministerstvo financí slíbilo, že podpoří ekonomiku urychlením infrastrukturálních projektů a reformy daňového systému. Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, stoupl o dvě procenta po úterním nárůstu o 2,6 procenta.

„Toto oživení je důsledkem dřívějších prudkých poklesů cen akcií a souhrnného vlivu vládních stimulačních opatření,“ uvedl analytik Čou Lin z makléřské firmy Huatai Securities. „Zatím však nelze posoudit, zda je tento růst udržitelný, protože přetrvávají silné prodejní tlaky,“ dodal.

Panevropský index FTSEurofirst 300 vykazoval krátce po začátku dnešního obchodování nárůst o zhruba dvě procenta. Velkou měrou k tomu přispěla irská letecká společnost Ryanair, jejíž akcie se po zlepšení odhadu celoročního zisku vyšplhaly na nové rekordní maximum.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud