Kurz bitcoinu padá, úřady zamítly vznik prvního burzovně obchodovaného fondu | E15.cz

Kurz bitcoinu padá, úřady zamítly vznik prvního burzovně obchodovaného fondu

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

První burzovně obchodovaný fond (ETF) navázaný na kurz bitcoinu zatím nevznikne. Oproti očekávání o tom již v pátek rozhodla americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). 

V průběhu dne cena kryptoměny šplhala k necelým 1300 dolarům za jeden bitcoin, krátce po oznámení rozhodnutí však spadla o více než 200 dolarů. Jak ale již dříve uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, šance na schválení dosahovala přibližně jen 25 procent.

Komise rozhodnutí zdůvodnila především obavami z nedostatečných záruk proti podvodným a manipulativním praktikám na burze.

Projekt prvního bitcoinového ETF je dílem Camerona a Tylera Winklevossových. Nejde o neznámá jména, dvojčata vešla v pozornost zejména svým soudním sporem s Markem Zuckerbergem o autorství sociální sítě Facebook. Nápad, k jehož konzultaci byl Zuckerberg údajně jen přizván, si měl podle Winklevossových nakonec přivlastnit a rozpracovat sám. Bratři ale nakonec nevysoudili více než 65 milionů dolarů. Hodnota Facebooku přitom v současnosti dosahuje více než 400 miliard dolarů. 

Více se o tématu kryptoměn dočtete v magazínu E15 Premium:
Magazín Fintech
Fintech revoluce - SMS Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah