Chcete nakoupit bitcoiny? Některé banky vám transakci zablokují | e15.cz

Chcete nakoupit bitcoiny? Některé banky vám transakci zablokují

Jan Vávra

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Transakce za účelem nákupu kryptoměn mohou narazit, Raiffeisenbank či UniCredit je nechtějí provádět. Důvodem jsou údajně obavy z praní špinavých peněz.

Ať už virtuální valuta bitcoin splňuje definici měny nebo komodity, loni byla v obou kategoriích nejvýnosnější. Kdo by si ji však chtěl pořídit prostřednictvím burz či směnáren a uhradit bankovním převodem, se ale může setkat se zablokováním platby.

Restriktivní přístup vůči daným transakcím razí zejména skupina Raiffeisen a UniCredit. Provozovatel bitcoinové burzy a československé sítě bankomatů na směnu této valuty Martin Stránský se podle svých slov dokonce ze strany Raiffeisenbank setkal se zamítnutím platby i za účetní služby. Údajně jen proto, že v jejím popisu stál název jeho společnosti WBTCB, jež obsahuje zkrácené označení bitcoinu (BTC).

Banka blokování transakcí spojených s bitcoiny potvrdila a prostřednictvím mluvčí Petry Kopecké dodala, že důvodem je zejména obava z financování nelegální činnosti a podvodů. „Při transakcích s kryptoměnami je porušen základní princip transparentnosti platby,“ dodala Kopecká. Podobný přístup razí také UniCredit Bank.

„S bitcoiny souvisí mnoho otazníků a především postupných dopadů na legálnost některých transakcí. Banky tedy do akceptace jejich nákupů rozhodně v nejbližší době nepůjdou,“ uvedl mluvčí UniCredit Petr Plocek. Podle Ladislava Krištoufka z katedry financí a kapitálových trhů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je ovšem otázkou, do jaké míry je spojování kryptoměn s černým trhem opodstatněné. „Ptejme se , zda je to stigma, či realita,“ dodává Krištoufek.

Více se o postoji bank a státu ke kryptoměnám dočtete v připravovaném speciálu E15 Premium – Fintech revoluce, který vychází 27. února.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah