Lukašenko chce s Ruskem obchodovat v západní měně, rubl mu nestačí | E15.cz

Lukašenko chce s Ruskem obchodovat v západní měně, rubl mu nestačí

Putin, Lukašenko
Putin, Lukašenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval, aby se běloruské obchodní transakce s Ruskem vypořádávaly v dolarech nebo eurech. Reagoval tak na pokles hodnoty ruského rublu.

Lukašenko rovněž upozornil, že kvůli propadu ruské měny nehodlá devalvovat běloruský rubl. „Nebudeme obchodovat v rublech, ale v dolarech,“ prohlásil. „Měli jsme již dávno požadovat, aby nám Rusko platilo také v tvrdé měně,“ dodal.

Rusko je hlavním obchodním partnerem Běloruska. Běloruské hospodářství je tak silně závislé na ruské ekonomice, která se nyní potýká s negativními důsledky západních sankcí a poklesu cen ropy. Ruský rubl ztratil od začátku letošního roku zhruba polovinu své hodnoty.

Putin bilancuje:

Bělorusko minulý měsíc snížilo odhad růstu domácí ekonomiky pro příští rok na 0,2 až 0,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent. Běloruský ministr hospodářství Nikolaj Snopkov označil zhoršení výhledu za důsledek nepříznivého vývoje ruské i globální ekonomiky.

Bělorusko patří mezi blízké spojence Ruska. Lukašenko však navzdory provázanosti obou ekonomik politiku Moskvy příležitostně kritizuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.