Nečas: Výjmku z přijetí eura nemusíme vyjednávat, je na nás, kdy jej přijmeme | E15.cz

Nečas: Výjmku z přijetí eura nemusíme vyjednávat, je na nás, kdy jej přijmeme

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: E15

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas nesouhlasí s včerejšími slovy prezidenta Václava Klause o potřebě vyjednání výjimky z povinnosti přijmout euro (Opt-out). Problematiku opt-outu považuje za zástupný problém a nevidí jediný důvod, proč by vláda tuto výjimku měla vyjednávat. Prý záleží pouze na ČR, kdy a zda vůbec k euru přistoupí. Nečas to podle agentury Mediafax uvedl po jednání vlády.

„Považuji to za naprosto zástupný politický problém a z tohoto pohledu nevidím jediný důvod, proč by vláda měla iniciovat něco takového a proč by plýtvala politickou energií na něco, co nedává žádný velký smysl,“ zdůraznil ministerský předseda.

Nečas dále podotkl, že neexistuje žádný způsob, jak Českou republiku donutit ke vstupu do eurozóny. „Vstup nebo nevstup do eurozóny je naprosto v našich rukou a naše vláda pod mým vedením jednoznačně řekla, že žádný termín stanovovat nebude,“ upřesnil.

Podle premiéra už nezáleží na tom, že se ČR spolu s přístupovou smlouvou zavázala vstoupit do eurozóny, jakmile splní přístupové podmínky „Eurozóna se v posledních měsících změnila v dluhovou a transferovou unii, a to jsme v referendu neschválili,“ uzavřel.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah