Obchodování s povolenkami se v červnu dočasně zastaví | E15.cz

Obchodování s povolenkami se v červnu dočasně zastaví

emise
emise
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Milan Hudák

Share on Facebook Messenger
Spotové obchodování s emisními povolenkami se již v červnu dočasně úplne zastaví. Důvodem jsou opatření, která mají zamezit možným hackerským útokům, které otřásli obchodem s povolenkami loni.

Evropská komise oznámila, že přerušení obchodů potrvá téměř dva týdny, v průběhu kterých bude přenášet data a emisní povolenky z národních registrů na jednotný evropský registr. Počínaje 3. červnem v 10:00 SEČ, více než 30 tisíc držitelů povolenkových účtů v celé Evropě nebude mít přístup ke svým registrům a nebude schopno provádět převody, a to až do 20. června. Již od 14. května nebude možné provádět žádné změny jako např. aktualizace a úpravy dat, stejně tak nebude možné ani otevřít či uzavřít účet v registru. EK očekává plnou funkčnost všech účtů 20. června, avšak jejich majitelé budou muset čekat na přístup do doby, dokud neobdrží nové autorizační údaje od svých národních správců. Rovněž budou držitelé vyzváni k předložení dalších dokumentů.

Více kontroly

V zájmu zvýšení bezpečnosti poté, co v minulém roce došlo k phishingovým útokům a následným krádežím více než 3 milionů povolenek, Komise vytváří silnější a bezpečnější jednotný registr, který bude později v tomto roce aktualizovaný podle požadavků pro fázi III. Další podrobnosti budou zveřejněny Evropskou komisí 15. července.

Nový registr bude nově znamenat 26 hodin zpoždění při převodech povolenek, zavede celoplošně dvojitou autorizaci (tzv. princip čtyř očí) a vytvoří seznam důvěryhodných účtů, i když nebude poskytovat informace o sériových číslech povolenek. Ty by měly přinést více důvěry na trh, jenž byl zdevastován masivními podvody s DPH a již zmíněnými krádežemi povolenek z několika účtů v celé EU.

Politici podpořili trh s uhlíkem

Emise se na nejlikvidnější emisní burze světa ICE ECX minulý týden obchodovaly v pásmu 6,47 - 6,95 eur. Náznaky možných regulačních změn evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) znamenaly významnou podporu cen, o čemž svědčí mírně posílení o 2,1%. Ceny začaly týden prudkým poklesem, když volby v Řecku a ve Francii srazili euro pod 1,3 vůči USD. Zvrat však nastal, když komisař EK pro energetiku oznámil podporu vyšším cenám kvót a představil některé zamýšlená opatření na posílení EU ETS. Ceny vzápětí dosáhli týdenní maximum 6,95 EUR. Prohlášení Angely Merkelové o její podpoře zásadních reforem EU ETS pak zabránilo emisím kopírovat neutěšený vývoj na energetických trzích.

Autor je analytikem skupiny Virtuse

Autor: Milan Hudák

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.