Obchody na pražské burze loni klesly o čtvrtinu, přesto patřila k nejvýkonnějším v Evropě

Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy vloni meziročně klesly o 26 procent na 123,5 miliardy korun. Pokles nastal po třech letech růstů v řadě. Vyplývá to ze statistik Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Objem obchodů na pražské burze klesá dlouhodobě, ještě v roce 2007 překročil bilion korun.

„Objemy obchodů v loňském roce zaznamenaly propad téměř na všech evropských trzích. Pražská burza byla součástí tohoto trendu při meziročním poklesu o 26 procent. Nárůst objemu obchodů naopak zaznamenal trh Start, jehož objemy meziročně vzrostly o 143 procent,“ uvedla burza.

Pražská burza patřila v roce 2023 k nejvýkonnějším trhům v Evropě. Měřeno indexem PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán dividendový výnos, trh vzrostl o 28 procent. Hodnota indexu PX, hlavního indexu burzy, loni meziročně stoupla o 17,7 procenta.

Dividendový výnos celého trhu činil 8,31 procenta. Největší dividendový výnos zaznamenaly akcie ČEZ s 15,31 procenta, následovaly akcie Monety s 8,55 procenta a akcie Philip Morris s 8,39 procenta.

V loňském roce na trh Start, který je určen pro malé a střední podniky, vstoupil výrobce městského mobiliáře mmcité. Společnost Gevorkyan koncem roku přestoupila na regulovaný trh Prime Market.