Philips prodá na burze čtvrtinu akcií své divize osvětlení | E15.cz

Philips prodá na burze čtvrtinu akcií své divize osvětlení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: chuwasg, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Nizozemský výrobce elektroniky Philips prodá na burze 25 procent akcií své divize osvětlení a plánuje touto transakcí získat 694 až 844 milionů eur (18,8 až 22,8 miliardy korun). Emisní cena akcie firmy Philips Lighting bude stanovena 26. května a o den později se s tímto titulem začne obchodovat na burze Euronext v Amsterodamu.

Philips počátkem května oznámil, že oddělí divizi osvětlení do samostatné firmy a nabídne její akcie na burze. Philips Lighting je největším výrobcem osvětlení na světě. Z orientačního cenového rozpětí plyne tržní hodnota divize 2,8-3,4 miliardy eur, uvedla agentura Reuters.

Generální ředitel Frans van Houten označil osamostatnění divize Philips Lighting za historické rozhodnutí, které této divizi umožní další rozvoj. Philips původně začínal v roce 1891 výrobou žárovek a během doby se jeho aktivity výrazně rozšířily. Nyní se společnost rozhodla zaměřit na zdravotnickou techniku a zůstává jí ještě výroba malých elektrických přístrojů.

Philips hledal pro divizi osvětlení posledního půl roku kupce, nakonec však dal přednost nabídce akcií na burze. Postupně firma hodlá prodat na burze celý zbývající podíl ve Philips Lighting. Philips Lighting má silnou pozici na trhu osvětlení LED, které má nyní na celkových tržbách divize zhruba poloviční podíl. Provozní zisk divize loni činil 331 milionů eur a tržby 7,47 miliardy eur. Jako samostatná firma bude mít divize dluh 950 milionů eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.