PPF nabídla akcionářům Telefóniky při odkupu 295 korun za akcii | E15.cz

PPF nabídla akcionářům Telefóniky při odkupu 295 korun za akcii

PPF nabídla akcionářům Telefóniky při odkupu 295 korun za akcii
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

ČTK

Skupina PPF jako nový většinový vlastník Telefóniky nabídla minoritním akcionářům odkup akcií za cenu 295,15 koruny za cenný papír. Nabídku, kterou skupina avizovala již před dvěma týdny, mohou akcionáři přijmout do 30. června.

Cena je o 10,45 koruny nižší než suma na akcii, kterou dohodla PPF při koupi 65,9 procenta akcií od španělské Telefóniky. Za snížením stojí zejména fakt, že 50 korun na akcii má nový majoritní vlastník operátora zaplatit později. Cena je spíše na spodní hranici odhadu analytiků. O cenách informoval mluvčí PPF Radek Stavěl.

S nabídkou odkupu souhlasila Česká národní banka. Žádost PPF přitom posuzovala od ledna. Vyžádala si mimo jiné dva expertní posudky. PPF bude odkup financovat úvěrem, je ale ochotna použít případně i vlastní zdroje financování.

Vývoj akcií Telefóniky za 5 let:

Graf 2. 6. 2014.Graf 2. 6. 2014.Autor: capkova@mf.cz

Pokud PPF získá takové množství akcií, že dosáhne ve společnosti podílu umožňujícího realizovat právo nuceného přechodu účastnických cenných papírů, bude tento krok vážně zvažovat a požádá kvůli tomu o svolání valné hromady. Ve společném stanovisku na to upozornilo představenstvo a dozorčí rada Telefóniky. PPF ale v nabídce uvedla, že nemá v úmyslu aktivně prosazovat vyřazení akcií Telefóniky z obchodování na regulovaném trhu v České republice.

PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala v české Telefónice 65,9 procenta akcií a ve slovenské 100 procent od španělské Telefóniky SA. Cena za transakci byla 63,6 miliardy korun. Telefónica se v Česku a na Slovensku přejmenuje na O2. Za loňský rok plánuje dividendu 18 korun na akcii.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!