Rubl a ruské akcie ožívají, situaci zklidnila cena ropy i vláda | E15.cz

Rubl a ruské akcie ožívají, situaci zklidnila cena ropy i vláda

Rubl i ruské akcie zahájily obchodování růstem
Rubl i ruské akcie zahájily obchodování růstem
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Rubl zahájil nový týden růstem k euru i vůči americkému dolaru. Ruskou měnu podpořily zejména vyšší ceny ropy a také vládní opatření ke zklidnění situace na finančních trzích. Vzhůru zamířily i ruské akcie.

Rubl k dolaru krátce po začátku obchodování zpevnil o 3,6 procenta a držel se na hodnotě přes 56,3 rublu za dolar. Vůči euru posílil dokonce o 4,5 procenta na 69,06 rublu za euro. Index ruských akcií RTS pak vykazoval nárůst o 5,7 procenta na zhruba 812 bodů.

Pětidenní vývoj kurzu rublu vůči dolaru

Pětidenní vývoj kurzu rublu vůči dolaru Autor: yahoo finance

Začátkem minulého týdne rubl prudce oslaboval, později sice ruská měna část hlubokých ztrát smazala, od začátku letošního roku ale stále vykazuje vůči dolaru propad o zhruba 45 procent.

Čtěte shrnutí ruského hospodaření:

Rubl se dostal pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Ruská vláda na konci minulého týdne představila řadu opatření ke stabilizaci trhu, včetně dalšího prodeje deviz, podpory kapitálu bank, posílení likvidity rublu a zlepšení regulace s cílem omezit spekulativní transakce.

Vývoj ceny ropy Brent

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům vlády prezidenta Vladimira Putina. Letošní propad rublu však oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Index ruských akcií RTS

Zahraniční tisk: Rubl stravují finanční živly

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.