Rusové v září vytěžili rekordní množství ropy | E15.cz

Rusové v září vytěžili rekordní množství ropy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jimwmurphy, Wikimedia

ČTK

Share on Facebook Messenger
Těžba ropy v Rusku se v září zvýšila na 10,3 milionu barelů denně ze srpnových 10,28 milionu barelů a ocitla se na novém maximu od rozpadu Sovětského svazu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo pro energetiku. Rusko je největším těžařem ropy na světě.

V září rostla i produkce plynu. Denní těžba stoupla meziměsíčně o 8,2 procenta na 1,59 miliardy metrů krychlových. Minulý měsíc se kvůli sezonnímu poklesu poptávky naopak snížila o 6,1 procenta.

Rusko bylo zatím jedinou zemí, ve které těžba přesahuje deset milionů barelů denně. Druhým největším producentem ropy je Saúdská Arábie, která podle posledních dostupných údajů v srpnu těžila 9,9 milionu barelů denně.

Analytici očekávají, že produkce plynu by mohla dále spíše klesat, protože spotřebitelé v Evropě se na jaře zásobili v očekávání růstu cen. Evropa je hlavním trhem pro ruský plyn. Ruský plynárenský gigant Gazprom tento očekává, že jeho produkce letos klesne na 505,6 miliardy krychlových metrů plynu z loňských 508,6 miliardy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.