Šanghajská burza překonala zbytek světa, akcie letos posílily o polovinu | E15.cz

Šanghajská burza překonala zbytek světa, akcie letos posílily o polovinu

Šanghajská čtvrť Pchu-tung, centrum nové zóny volného obchodu
Šanghajská čtvrť Pchu-tung, centrum nové zóny volného obchodu
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Pierre Selim - Wikimedia Commons

ČTK

Share on Facebook Messenger
Čínský akciový trh si letos připsal vysoké zisky díky novým opatřením vlády, která mají pomoci zvrátit zpomalování ekonomického růstu druhé největší ekonomiky světa. Hlavní index Shanghai Composite si za celý rok připsal téměř 53 procent a uzavřel na 3234,68 bodu, nejvýše od ledna 2010. Šanghajská burza si tak vedla nejlépe z velkých světových akciových trhů.

Oživení začalo v červnu a podpořil ho snadnější přístup k úvěrům na financování obchodování, ale také státní tisk, který napsal, že Čína potřebuje aktivní akciové trhy, aby ekonomika byla produktivnější. V poslední době pak vývoji na trhu dále pomohlo snížení úrokových sazeb a rozhodnutí, které umožnilo bankám více půjčovat.

Analytici však varují, že poslední oživení by mohlo být neudržitelné. „Nemá to nic společného ze základními podmínkami společností nebo průmyslu,“ upozornil stratég China Investment Securities Sü Siao-jü.

Růst táhly státní firmy

Největší zisky si letos připsaly malé firmy. Růst celkového trhu však táhly hlavně velké, státem vlastněné firmy, které tvoří hlavní část indexu šanghajské burzy. Mezi nimi zazářily zvláště firmy Everbright Securities, China Construction Bank, Sinopec a China Power Construction.

Hlavní akciový index burzy v Šanghaji

Firma Everbright patří k největším makléřům v zemi. Akcie firmy loni zpevnily o 232 procent díky zájmu o obchodování s akciemi, které zvýšily příjmy a zisk firmy.

China Construction Bank patří mezi čtyřku největších státních komerčních bank a její akcie stouply o 64,5 procent. Tržní kapitalizace jedné z největších čínských společností se tak zvýšila o desítky miliard dolarů. Zájem o akcie banky podpořily regulační změny, jako zmírnění kontroly tvorby úrokových sazeb a podpora poskytování úvěrů podnikatelům. Akcie dále posílily, když Čína představila plány na pojištění vkladů a po zprávě z médií, že banky budou moci poskytovat více úvěrů, protože vláda tak chce podpořit hospodářský růst.

Růst navzdory skandálům

Největší asijský zpracovatel ropy Sinopec letos posílil o 46,5 procenta. Podle analytiků je Sinopec ukázkou paradoxu růstu akciového trhu, protože firma rostla, přestože byla zapletena do korupčního skandálu, zisk firmy za první pololetí klesl o 12 procent a analytici čekají slabší poptávku po ropě, plynu a petrochemických produktech.

China Power Construction, známá také jako PowerChina, je největším stavitelem přehrad pro vodní elektrárny. Akcie firmy loni vzrostly o 177 procent. Firmě pomohla vláda, díky které se jí podařilo zajistit více kontraktů v Africe, Latinské Americe a rozvíjejících se zemích Asie.

Obrovské zisky zaznamenaly hlavně malé firmy, v čele s těmi, které jsou považovány za možný cíl převzetí. Jejich tržní kapitalizace je však příliš malá na to, aby ovlivnila celý index. Investoři, kteří tyto firmy koupili brzy, si však přišli na vysoké zisky. Mezi těmito firmami vévodil výrobce ocelových, titanových a dalších produktů pro automobilový průmyslu a výrobu elektroniky Fushun Special Steel, jehož akcie vzrostly o 387 procent. Akcie Guangxi Beisheng Pharmaceutical stouply o 288,9 procenta a Ledman Optoelectronic o 283 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.