Facebook doplácí na skandál kolem Cambridge Analytica | E15.cz

Skandál se zneužitím dat umazal z hodnoty Facebooku téměř bilion

facebook
facebook
• 
ZDROJ: CTK

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bez ohledu na to, zda bude muset Facebook platit pokuty za nelegitimní poskytnutí dat firmě Cambridge Analytica, společnost na skandál doplácí již nyní. Z hodnoty svých akcií už tento týden odepsala přes čtyřicet miliard dolarů. Obchodují se za cenu zhruba o deset procent nižší, než na které v pátek uzavřely.

Pád akcií Facebooku odstartovala víkendová zpráva New York Times a The Guardian, která upozornila na spolupráci sociální sítě s britskou firmou. Ta měla zneužít data zhruba padesáti milionů uživatelů k podpoře kampaně tehdejšího kandidáta prezidentských voleb v USA Donalda Trumpa, připomíná server CNBC.

S nadsázkou tak lze tvrdit, že Facebook zaplatil za každého z padesáti milionů postižených klientů stovky dolarů ztrátou vlastní hodnoty. Odborníci však upozorňují, že při takto masivním „úniku“ dat umí technologické společnosti předpovědět chování i mnoha dalších uživatelů, kteří svá data vědomě nevydali.

Kyle DeYoung z právnické společnosti Cadwalader už dříve uvedl, že americká Komise pro cenné papíry pravděpodobně přezkoumá, zda neměl Facebook o zneužití údajů informovat již dříve. Nevyloučil, že se Facebook kvůli propadu hodnoty akcií stane terčem žalob ze strany akcionářů.

Síť, která v současnosti sdružuje přes 2,2 miliardy aktivních uživatelů, čelí vyšetřování v USA, Evropské unii a Velké Británii. Podle Davida Vladecka, bývalého ředitele americké Federální obchodní komise, může společnosti hrozit pokuta až čtyřicet tisíc dolarů za každého postiženého uživatele. Případem se zabývá i eurokomisařka Věra Jourová, která bude kauzu s představiteli Facebooku projednávat v USA.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah