Slabé euro přispívá k dalšímu poklesu ceny ropy | E15.cz

Slabé euro přispívá k dalšímu poklesu ceny ropy

Slabé euro přispívá k dalšímu poklesu ceny ropy
Pád cen ropy pokračuje.
• 
ZDROJ: Dwight Burdette (CC BY 3.0) via Wikimedia Commons

ČTK

Světové ceny ropy pokračují v poklesu a například severomořská ropa Brent sestoupila pod hranici 52 dolarů za barel na nové minimum za pět a půl roku. Trh dál sráží vysoká nabídka suroviny při slabé globální poptávce. Jenom v pondělí zlevnil barel Brentu o více než tři dolary, což představovalo ztrátu o téměř šest procent.

Během dne jeho cena klesla až na 51,23 dolaru za barel, a ocitla se tak na nejnižší úrovni do května 2009. Kolem jedenácti hodin SEČ ale Brent ztráty částečně stáhl, prodával se zhruba za 51,30 dolaru za barel a proti pondělí ztrácel 1,80 dolaru.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která v pondělí sestoupila poprvé od dubna 2009 pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel, nyní tento propad prohloubila. Cena přitom klesla až na 48,47 dolaru za barel, nejníže od dubna 2009. Později se cena stabilizovala, oproti pondělí je ale barel WTI stále levnější o půldruhého dolaru.

Frakování může způsobit zemětřesení, doložili vědci

Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti cenovému poklesu omezením produkce.

Vývoj ceny ropy Brent

K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech. Roli hraje i nervozita kolem politické nejistoty v Řecku, ale také stagnující ekonomika eurozóny. Vyvolává to otazníky nad poptávkou po energiích v Evropě a upevňuje náladu na trhu směrem k dalšímu poklesu cen.

Někteří ekonomové očekávají, že levnější ropa pomůže zvýšit kupní sílu spotřebitelů a podpořit globální ekonomiku. Propad cen ropy, která od června ztratila zhruba polovinu hodnoty, ale vyvolává i obavy z deflace.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!