Strach z návratu recese v USA srazil evropské akcie | E15.cz

Strach z návratu recese v USA srazil evropské akcie

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/DPA/Arne Dedert

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropské akcie dnes prudce klesly po předchozích čtyřech nárůstech za sebou. Slabé údaje o trhu práce ve Spojených státech totiž obnovily obavy z toho, že největší světová ekonomika upadne zpátky do recese.

Panevropský index FTSEurofirst 300 se snížil o 2,5 procenta a uzavřel na 948,62 bodu po čtvrtečním nárůstu o 0,7 procenta. Za celý minulý měsíc se index propadl o více než desetinu, napsala agentura Reuters.

Dolů dnes zamířily například průmyslové a finanční společnosti. Evropský výrobce letecké techniky EADS oslabil téměř o čtyři procenta a francouzská banka Société Générale se propadla téměř o sedm procent.

„Vidíme investory rychle opouštět akcie a obracet se k bezpečným investicím, jako jsou zlato a švýcarský frank,“ uvedl analytik Fabrice Couste ze společnosti CMC Markets France.

Americká ekonomika v srpnu podle vládních údajů v celkovém úhrnu nevytvořila žádné nové pracovní místo. Analytici přitom počítali se vznikem 75 tisíc nových míst.

„Údaje o zaměstnanosti jsou zklamáním, ačkoli trh začal očekávat špatná čísla již dříve. Na současné úrovni již trh započítává do cen dvojitou recesi,“ uvedl Benoit Peloille z firmy Natixis.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah