Strach z Řecka srazil evropské akcie | E15.cz

Strach z Řecka srazil evropské akcie

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Západoevropské akcie zakončily rozkolísané obchodování výrazným poklesem a jejich index se propadl na minimum za čtyři měsíce. Trh má obavy z vývoje v Řecku, kde se po nedělních volbách objevily výzvy ke zrušení slibů, které proevropské strany daly mezinárodním věřitelům za jejich záchranu země před bankrotem.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 1,7 procenta na 1017,50 bodu. Během dne trh výrazně kolísal, podobně jako v pondělí, kdy však počáteční ztráty smazal a nakonec posílil. Index aténské burzy ASE, který v pondělí ztratil 6,7 procenta, dnes oslabil o dalších 3,6 procenta.

Jak se dnes vyvíjel index akcií DAX

vývoj indexu DAX Autor: finanzen.net

Předák radikální levice SYRIZA Alexis Tsipras, kterého dnes řecký prezident pověřil pokusem o sestavení vládní koalice, vyzval předsedy obou proevropských stran, aby odvolali své závazky úspor a reforem, pokud chtějí vstoupit do jeho vlády. Chce, aby budoucí vláda odvolala snížení mezd státních zaměstnanců a důchodů, zrušila reformy trhu práce a uvalila na banky „veřejnou kontrolu“. Podle pozorovatelů ale Řecko směřuje k novým volbám.

„Z pohledu trhu je klíčové, aby kdokoli, kdo vytvoří řeckou vládu, přijal program dohodnutý s věřiteli a úsporný rozpočet, jinak budou od akcií a dluhopisů utíkat další investoři,“ řekl agentuře Reuters analytik Richard Batty ze Standard Life Investments.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah