Technologické akcie zpevnily hodnoty amerických indexů

Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační

Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační Zdroj: Profimedia

Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační
Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační
Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační
4
Fotogalerie

Akcie na americké burze uzavřely letošní první čtvrtletí výrazným nárůstem za podpory titulů technologického sektoru, celkově ale indexy S&P 500 a the Dow Jones vykazují nejhorší čtvrtletní propad za více než dva roky.

Index Dow Jones se zvýšil o 1,31 procenta a uzavřel na 24 159,98 bodu. Index Standard & Poor's 500 si připsal 1,40 procenta a skončil na 2641,46 bodu. Index technologického trhu Nasdaq zpevnil o 1,64 procenta na 7063,45 bodu.

"Trhy se nyní přizpůsobují novému režimu s vyššími úrokovými sazbami, potenciálně vyšší inflací a politické nejistotě," konstatoval David Carter ze společnosti Lenox Wealth Advisors. Trh nicméně podporují takové základní faktory jako hospodářský růst.

Za dnešním vzestupem všech hlavních akciových indexů stojí technologický sektor v čele s akciemi společností Facebook, Apple, Alphabet a Microsoft. Oborový index S&P 500 této skupiny stoupl o 2,5 procenta.

Před velikonočním víkendem však bylo obchodování slabé. Zprávy o nepatrném růstu spotřebitelských výdajů v únoru a o poklesu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu na 45leté minimum trh nepřekvapily a na obchodování neměly prakticky žádný dopad.

Dlouhý sváteční víkend se promítl i do zpomalení aktivity na devizových trzích a ukončení růstu kurzu dolaru, který se tento týden vyšplhal z pětitýdenního minima. Dolarový index, který sleduje jeho výkon ke koši šesti předních světových měn, stagnuje. Krátce před desátou hodinou středoevropského času byl na úrovni 90 bodů. Za celé čtvrtletí americká měna zřejmě vykáže opět ztrátu, stejně jako v předchozích čtyřech čtvrtletích. Index podle obchodníků klesne zhruba o dvě procenta.

Nečekaně velký pokles nezaměstnanosti v Německu podpořil euro. V uvedenou dobu vůči dolaru stagnovalo na 1,2207 dolaru. Proti libře euro zpevnilo o 0,29 procenta na 0,8769 libry. Dolar vůči jenu oslabil o 0,39 procenta na 106,43 jenu, na libru přidával 0,3 procenta na 1,4035 dolaru.