Tesla získala od investorů 30 miliard korun, výrazně více než byl plán | E15.cz

Tesla získala od investorů 30 miliard korun, výrazně více než byl plán

ČTK

Americký výrobce elektromobilů Tesla získal dnes od investorů další kapitálovou injekci v částce 1,2 miliardy dolarů (asi 30 miliard korun). 

To je zhruba o 20 procent více, než bylo v plánu. Ztrátová firma se posílením hotovostních rezerv chystá na zahájení výroby nového vozu Model 3, od něhož si slibuje dosažení ziskovosti.

Tesla získala 350 milionů dolarů prodejem 1,3 milionu kmenových akcií a dalších 850 milionů jí vynesl prodej dluhopisů převoditelných na akcie. Ve středu firma uvedla, že plánuje prodat akcie za 250 milionů a dluhopisy za 750 milionů dolarů. Počet prodaných akcií představuje 0,8 procenta akciového kapitálu, uvedla agentura Reuters.

Tesla si jde na burzu pro peníze, mají pomoci při příchodu nového modelu

Další zvýšení kapitálu se od Tesly čekalo od konce loňského roku. Minulý měsíc tato očekávání zesílila, když šéf Tesly Elon Musk řekl, že hotovostní rezervy jsou "takřka na hraně".

Podívejte se, jak funguje autopilot u automobilu Tesla: 

VIDEO: Autopilot od Tesly vidí nehodu dřív, než se skutečně stane

Výrobní aktivity firmy dál spotřebovávají více peněz, než kolik jich přinášejí. Do červencového zahájení produkce vozů Model 3 plánuje Tesla kapitálové investice až 2,5 miliardy dolarů.

Do 100 dní, nebo zdarma. Elon Musk chce vyřešit energetickou krizi v Austrálii

Tesla v posledním čtvrtletí loňského roku neudržela výjimečný zisk předešlého kvartálu a znovu se propadla do ztráty. Za celý loňský rok ztráta činila 675 milionů dolarů. Celoroční tržby se zvýšily o 73 procent na více než sedm miliard dolarů (více než 176 miliard korun).

Musk loni uvedl, že chce během příštích dvou let zvýšit produkci na půl milionu vozů ročně a během dalších dvou let dosáhnout hranice jednoho milionu aut ročně. Musk je podle analytiků známý stanovováním ambiciózních cílů, které se mu často nedaří plnit.

Podívejte se na to, jak se automobil Tesla vyrábí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!