Do 100 dní, nebo zdarma. Elon Musk chce vyřešit energetickou krizi v Austrálii | E15.cz

Do 100 dní, nebo zdarma. Elon Musk chce vyřešit energetickou krizi v Austrálii

Michal Tomeš

Miliardář a majitel automobilky Tesla Elon Musk představil další ambiciózní plán. Muž, jenž je proslulý velkolepými prohlášeními, chce vyřešit problém s dodávkami elektrické energie na jihu Austrálie. 

Jižní Austrálie patří mezi nejsušší oblasti na celém kontinentu, zároveň je silně závislá na obnovitelných zdrojích elektrické energie. Celá energetická soustava se však potýká s častými výpadky elektrické soustavy, které mnohdy trvají v řádu dnů. Trpí tak nejen místní obyvatelé, ale také průmysl.

Elon Musk však na sociálních sítích zveřejnil prohlášení, ve kterém oznámil, že chce potíže s elektřinou vyřešit. Chce tak udělat pomocí energetického bateriového úložiště o velikosti 100 megawatthodin. Celý systém chce Elon Musk uvést do provozu do 100 dní od podepsání kontraktu. Pokud by to společnost nestihla, celý projekt by Musk zaplatil a místní vládu by tak nestál ani dolar.

OBRAZEM: Hyperloop získává obrysy. Podívejte se, jak uprostřed pouště vzniká testovací trať

„Vláda je ochotná skrze organizace ARENA a CEFC (Australská agentura pro obnovitelnou energii a Finanční korporace pro čistou energii) spolupracovat na projektech energetického úložiště,“ řekl pro agenturu Reuters ministr pro energetiku a životní prostředí Josh Frydenberg.

 

Celý projekt by měl stát přibližně 25 milionů dolarů (asi 635 milionů korun) a je reakcí na prohlášení místního podnikatele Mika Cannon-Brookse, který veřejně oznámil, že zajistí finanční a politickou podporu, pokud se Tesla řešením problému bude zabývat.

„Mluvili jsme s několika poskytovateli velkokapacitních baterií a Tesla byla jedním z nich. Po prohlášení Elona Muska však o projekt projevili zájem také ostatní místní obyvatelé a podnikatelé, kteří mají zájem se na projektu finančně podílet.

Muskova Tesla se propadla znovu do ztráty, chce však otevřít další továrny

Elektrické trápení

Problémy s dodávkou elektrické energie v Jižní Austrálii souvisí především s vysokými teplotami. Ty mnohdy přesahují až čtyřicet stupňů. V současnosti je místní energie závislá na obnovitelných zdrojích přibližně ze čtyřiceti procent, což je podle odborníků zásadní problém. Především proto, že není na přechod k zelené energii místní soustava připravená.

Politici tak varují, že může podobná situace nastat i v ostatních státech, které zatím nemají konkrétní vizi pro rozšíření obnovitelných zdrojů. Problémem je především nepravidelný tok elektrické energie, jež mohou vyřešit právě bateriové úložiště.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!