Do 100 dní, nebo zdarma. Elon Musk chce vyřešit energetickou krizi v Austrálii | E15.cz

Do 100 dní, nebo zdarma. Elon Musk chce vyřešit energetickou krizi v Austrálii

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Miliardář a majitel automobilky Tesla Elon Musk představil další ambiciózní plán. Muž, jenž je proslulý velkolepými prohlášeními, chce vyřešit problém s dodávkami elektrické energie na jihu Austrálie. 

Jižní Austrálie patří mezi nejsušší oblasti na celém kontinentu, zároveň je silně závislá na obnovitelných zdrojích elektrické energie. Celá energetická soustava se však potýká s častými výpadky elektrické soustavy, které mnohdy trvají v řádu dnů. Trpí tak nejen místní obyvatelé, ale také průmysl.

Elon Musk však na sociálních sítích zveřejnil prohlášení, ve kterém oznámil, že chce potíže s elektřinou vyřešit. Chce tak udělat pomocí energetického bateriového úložiště o velikosti 100 megawatthodin. Celý systém chce Elon Musk uvést do provozu do 100 dní od podepsání kontraktu. Pokud by to společnost nestihla, celý projekt by Musk zaplatil a místní vládu by tak nestál ani dolar.

„Vláda je ochotná skrze organizace ARENA a CEFC (Australská agentura pro obnovitelnou energii a Finanční korporace pro čistou energii) spolupracovat na projektech energetického úložiště,“ řekl pro agenturu Reuters ministr pro energetiku a životní prostředí Josh Frydenberg.

 

Celý projekt by měl stát přibližně 25 milionů dolarů (asi 635 milionů korun) a je reakcí na prohlášení místního podnikatele Mika Cannon-Brookse, který veřejně oznámil, že zajistí finanční a politickou podporu, pokud se Tesla řešením problému bude zabývat.

„Mluvili jsme s několika poskytovateli velkokapacitních baterií a Tesla byla jedním z nich. Po prohlášení Elona Muska však o projekt projevili zájem také ostatní místní obyvatelé a podnikatelé, kteří mají zájem se na projektu finančně podílet.

Elektrické trápení

Problémy s dodávkou elektrické energie v Jižní Austrálii souvisí především s vysokými teplotami. Ty mnohdy přesahují až čtyřicet stupňů. V současnosti je místní energie závislá na obnovitelných zdrojích přibližně ze čtyřiceti procent, což je podle odborníků zásadní problém. Především proto, že není na přechod k zelené energii místní soustava připravená.

Politici tak varují, že může podobná situace nastat i v ostatních státech, které zatím nemají konkrétní vizi pro rozšíření obnovitelných zdrojů. Problémem je především nepravidelný tok elektrické energie, jež mohou vyřešit právě bateriové úložiště.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.