Čechy tíží recese, životní úroveň klesla třetí rok po sobě | E15.cz

Čechy tíží recese, životní úroveň klesla třetí rok po sobě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Mlada fronta E15

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Životní úroveň loni v Česku ve srovnání s původními 15 zeměmi eurozóny už třetí rok po sobě klesla. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly spadnul na 74,1 procenta průměru zemí eurozóny. Předtím byl tři roky na 75 procentech. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu

„V roce 2011 příjmy domácností reálně klesly o 0,7 procenta, v následujícím roce o 1,3 procenta a v roce 2013 již o 3,1 procenta,“ uvedl analytik ČSÚ Lukáš Kučera.

Pokračující hospodářská recese ovšem podle Drahomíry Dubské z ČSÚ nevychýlila ekonomiku výrazněji z rovnováhy, protože deficit veřejných institucí se loni výrazně zlepšil na 1,5 procenta HDP.

Ve srovnání s průměrem celé Evropské unie by měla životní úroveň v Česku rovněž klesnout, a to na 80 procent průměru EU. Předtím byla tři roky na 81 procentech. V roce 2003 byla na 77 procentech. Slovensko zaznamenalo nárůst z 55 procent v roce 2003 na 76 procent loni, upozornili statistici.

Bude lépe?

Podle odhadů ministerstva financí v červencové makroekonomické predikci by měla životní úroveň v České republice letos ve srovnání se zeměmi eurozóny mírně stoupnout.

Úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně letos dosáhne podle úřadu 75 procent, loni to bylo 73 procent. Údaje ministerstva financí ovšem vycházejí ze srovnání s původními 12 zeměmi EU.

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost zakoupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.