Česká ekonomika rostla rychleji, než se myslelo. Celkově o 4,5 procenta | E15.cz

Česká ekonomika rostla rychleji, než se myslelo. Celkově o 4,5 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemskému hospodářství se loni dařilo ještě více, než se dosud uvádělo. Loni ekonomika vzrostla meziročně o 4,5 procenta a předloni o 2,7 procenta. Vyplývá to z revize ročních národních účtů, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Údaje o růstu ekonomiky tak úřad zlepšil o několik desetin procentního bodu, podle předchozích údajů rostl HDP loni o 4,2 procenta a předloni o 2,0 procenta.

ČSÚ prováděl revizi národních účtů za roky 2011 až 2015 v souvislosti se změnami ve vymezení sektoru vládních institucí. Tato změna ale měla podle úřadu na tempa růstu HDP v minulých letech jen minimální vliv. Zlepšení údajů za poslední dva roky bylo důsledkem standardního zpřesnění ročních účtů.

Cz GDP Annual Growth Rate

Důvodem revize národních účtů byly změny v notifikaci deficitu a dluhu vládních institucí, které provedl ČSÚ loni v září. V souvislosti s revizí úřad ještě zveřejní 1. července nové čtvrtletní účty za období od prvního čtvrtletí 2011 do prvního čtvrtletí 2016. Následně plánuje příští rok zveřejnit také novou časovou řadu za období 1993 až 2010.

Česko je v unii šesté nejrychlejší
Růst české ekonomiky v letošním 1. čtvrtletí byl šestý nejvyšší ze zemí Evropské unie, informoval před časem web E15.cz. Výraznější růst zaznamenaly Malta, Rumunsko, Švédsko, Slovensko a Španělsko.
„V porovnání s vývojem HDP v EU přetrval růst tuzemské ekonomiky silnější, vyšší meziroční přírůstky si Česko připisovalo již desáté čtvrtletí v řadě,“ uvedli statistici ve vydané analýze. Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procenta.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah