Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla, průmysl stagnuje

Růst české ekonomiky táhly služby, naopak průmysl a stavebnictví stagnují.

Růst české ekonomiky táhly služby, naopak průmysl a stavebnictví stagnují. Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 3,6 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který jej dnes zveřejnil na webu.

V meziročním srovnání k růstu HDP pomohly podle statistiků výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého kapitálu, naopak negativní vliv na něj nadále měla zahraniční poptávka. K mezičtvrtletnímu růstu české ekonomiky na výdajové straně přispěla jen domácí poptávka, komentoval zveřejněné výsledky ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. "Solidní odolnost, druhá polovina roku bude ale obtížná," komentoval výsledky hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek. 

Podle něj mírný mezičtvrtletní růst hrubé přidané hodnoty podpořilo odvětví služeb, naopak průmysl a stavebnictví stagnovaly. Na meziročním růstu hrubé přidané hodnoty se nejvíce podílela odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Dařilo se i stavebnictví i většině odvětví služeb, doplnil ČSÚ.

V prvním čtvrtletí česká ekonomika stoupla meziročně o 4,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,9 procenta.