Čeští operátoři letos dokončí modernizaci vysílačů za miliardy. Dodávkám 5G vládnou Švédové a Číňané

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Tři tuzemští operátoři letos dokončí drtivou část modernizace vysílačů mobilních sítí, kterou započali v roce 2021. Velké části uživatelů tak bude na telefonech svítit ikona 5G místo LTE/4G. Operátory investice na přechod na 5G vyjde na vysoké miliardy korun. Peníze kromě konstrukčním dodavatelským firmám tečou dvěma dodavatelům antén a dalších technologií, které se na vysílačích používají – švédskému Ericssonu a čínské Huawei.

5G je nejnovější generace mobilních sítí, která oproti předchůdci přináší vyšší rychlosti přenosu dat nebo lepší efektivitu a kapacity. Operátoři pro 5G v roce 2020 vydražili nové frekvence, státu za ně zaplatili 5,6 miliardy korun.

Modernizace na 5G se týká více než deseti tisíc mobilních vysílačů umístěných nejen na střechách budov, stožárech, ale i v neobvyklých lokalitách jako je zvonice kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Cetin, který provozuje síť pro O2, do konce roku obmění zhruba čtyři tisíce vysílačů. Vodafone už zmodernizoval většinu ze svých pěti tisíc stanic. T-Mobile, který mimo Prahu a Brno kvůli úspoře nákladů sdílí značnou část sítě s O2 a s Cetinem, má další tisíce vysílačů. Operátoři do toho také stavějí nové stanice.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!