Čínský zpracovatelský průmysl ztrácí dech, klesl po sedmi měsících | E15.cz

Čínský zpracovatelský průmysl ztrácí dech, klesl po sedmi měsících

Pracovnice podniku na zpracování uhlí.
Pracovnice podniku na zpracování uhlí.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aktivita v čínském zpracovatelského průmyslu v prosinci poprvé za sedm měsíců klesla a pokles zaznamenal i ukazatel nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj v sektoru. Plyne to z ankety mezi nákupními manažery čínských firem. Údaje potvrzují pokračující ztrátu dynamiky ve druhé největší ekonomice světa. Podle ekonomů HSBC je pravděpodobné, že vzhledem k trendu klesající inflace přistoupí čínská centrální banka v příštích měsících k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Index aktivity HSBC klesl na 49,5 bodu z listopadové závěrečné hodnoty 50,0 bodu. Sestoupil tak pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Index nových zakázek oslabil na 49,6 bodu a pod 50 body se ocitl poprvé od dubna.

„Útlum zpracovatelského sektoru v prosinci pokračuje, což ukazuje na celkově slabý konec roku,“ uvedla HSBC k údajům. Banka 21. listopadu přistoupila k překvapivému snížení úrokových sazeb, prvnímu za více než dva roky.

Další údaje z Číny ukázaly za listopad mírné oživení přílivu zahraničních přímých investic po čtyřech měsících jejich poklesu. Investice do průmyslu sice dál klesly, vzrostl ale jejích příliv do sektoru služeb. Přechod ke službám a domácí poptávce je nyní klíčovým cílem čínského vedení, které tím chce snížit závislost ekonomiky na průmyslovém vývozu.

Útlum ukázaly i další nedávné údaje z čínské ekonomiky, která trpí útlumem v sektoru nemovitostí, slabou zahraniční poptávkou a poklesem investic. Podle některých analytiků to vyvíjí tlak na vládu, aby podpořila růst novými opatřeními.
Meziroční vývoj čínského růstu HDP

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 7,3 procenta, což bylo její nejslabší tempo za pět let. Čínská centrální banka o víkendu sdělila, že růst by mohl příští rok dál zpomalit a dostat se na 7,1 procenta z letošních očekávaných 7,4 procenta. Bylo by to nejpomalejší tempo za 24 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah