Aerolinky SAS jsou kvůli krachu Spanairu ve ztrátě | E15.cz

Aerolinky SAS jsou kvůli krachu Spanairu ve ztrátě

Aerolinky SAS jsou kvůli krachu Spanairu ve ztrátě
SAS
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Skandinávské aerolinky SAS vykázaly za loňský rok ztrátu 1,7 miliardy švédských korun (4,8 miliardy korun). Způsobily ji vysoké odpisy po bankrotu španělských nízkonákladových aerolinek Spanair, které SAS spoluvlastnila. Ztráta se sice snížila z 3,1 miliardy SEK před rokem, avšak SAS čekala zisk 94 milionů SEK.

Spanair ukončily provoz před několika týdny poté, co regionální vláda oznámila, že nebude aerolinky dále financovat. SAS vlastnila ve Spanair podíl 11 procent. Musela kvůli tomu zaúčtovat odpisy zhruba 1,7 miliardy SEK, tedy zhruba stejnou částku, kolik činila ztráta.

Příjmy aerolinek se však mírně zvýšily o jedno procento na 41,4 miliardy korun. Generální ředitel Rickard Gustafson dodal, že obsazenost letadel byla loni v létě rekordní. Počet přepravených cestujících se pak za celý rok zvýšil o osm procent, tedy dva miliony, na 27 milionů.

V letošním roce chtějí SAS posílit úsporná opatření, včetně propouštění zaměstnanců v administrativě, protože konkurence na trhu je silná, ekonomické podmínky slabé a ceny pohonných hmot vysoké. V letech 2012 a 2013 hodlá firma ušetřit pět miliard švédských korun, napsala agentura AP.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!