Boeing porazil Airbus, Delta od něj koupí stovku letadel | E15.cz

Boeing porazil Airbus, Delta od něj koupí stovku letadel

Boeing 737-800 Delta Airlines (ilustrační foto)
Boeing 737-800 Delta Airlines (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru

Americké aerolinky Delta Airlines objednají sto Boeingu 737 v hodnotě 8,58 miliardy dolarů (145,9 miliardy korun). Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na dva zdroje blízko oběma firmám. Pro Boeing to znamená průlom v řadě porážek v boji o zakázky, které mu uštědřil konkurenční Airbus.

Objednávka Delty je celá na typ 737-900 s prodlouženým doletem, který má kapacitu přibližně 200 cestujících. Společnost jím chce nahradit nejstarší stroje své flotily včetně osmnáctiletých Boeingů 757 a jedenadvacetiletých MD-88. Ceníková cena za jeden kus je necelých 86 milionů dolarů, aerolinky ale obvykle získávají množstevní slevu.

Airbus proti nabídce Boeingu postavil 185sedadlový model A321, jehož koncovky křídel podle expertů umožňují delší dolet a jsou tedy lepší náhradou za Boeing 757, který provozuje řada amerických dopravců na zaoceánských linkách.

Delta již v lednu uvedla, že chce nakoupit 100 až 200 letadel s opcí na 200 dalších. První dodávky přitom požaduje v roce 2013. Boeing byl dlouhou dobu tradiční volbou amerických aerolinek. Minulý měsíc ale své dlouholeté exklusivní partnerství s americkým výrobcem narušily například American Airlines, které svou objednávku téměř 500 letadel rozdělily mezi oba dva hlavní světové dodavatele. Ani Delta už nelétá pouze s Boeingy, v roce 2008 totiž nákupem Northwest Airlines získala několik stovek Airbusů.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.