Branson prodal Virgin America firmě Alaska Air za čtyři miliardy dolarů | E15.cz

Branson prodal Virgin America firmě Alaska Air za čtyři miliardy dolarů

Letadlo společnosti Virgin America.
Letadlo společnosti Virgin America.
• 
ZDROJ: Eddie Maloney via Wikimedia Commons CC-BY-SA-2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká letecká společnost Alaska Air koupí v transakci o celkové hodnotě kolem čtyř miliard dolarů (asi 95 miliard korun) aerolinky Virgin America. Vyplývá to z dnešního sdělení obou firem. Alaska Air se tím stane předním leteckým přepravcem na západním pobřeží USA a pátým největším v celých Spojených státech.

Alaska Air nabízí za jednu akcii Virgin America 57 dolarů. To představuje prémii 47 procent k páteční závěrečné ceně tohoto titulu. Transakce oceňuje tržní hodnotu Virgin America na 2,6 miliardy dolarů a Alaska Air převezme rovněž její dluh.

Spojení rozšíří síť Alaska Air na 1200 odletů denně. Spojená společnost bude mít sídlo v Seattlu a transakci už schválily správní rady obou firem, uvedla agentura Reuters.

Virgin America podle zpráv médií v březnu kontaktovala potenciální kupce a najala si finanční poradce pro možný prodej celé firmy. Podnik v roce 2007 založil britský miliardář Richard Branson, jehož skupina Virgin Group má ve Virgin America čtvrtinový podíl. Firma se sídlem v Kalifornii v listopadu 2014 vstoupila na burzu a její tržní hodnota tehdy činila 1,24 miliardy dolarů.

Spojení Alaska Air a Virgin America bude první fúzí amerických leteckých společností od roku 2013. Aerolinky US Airways a American Airlines tehdy vytvořily největšího leteckého přepravce na světě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah