Brusel schválil moravské dálnice | E15.cz

Brusel schválil moravské dálnice

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

sin

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie částečně prolomila ledy panující při schvalování příspěvků na české silniční stavby. Brusel aktuálně přiklepl více než šest miliard korun na takzvanou Moravskou křižovatku, tedy dálnici D1 u Kroměříže a silnici R55 u Hulína.

Již dokončená Moravská křižovatka je zatím největším českým dopravním projektem (z deseti schválených), kterému evropští úředníci dali zelenou. Zároveň jde po obchvatu Moravských Budějovic o teprve druhý projekt z oblasti výstavby silnic. České republice se totiž daří prosazovat především lépe připravené železniční stavby. O tom svědčí i skutečnost, že spolu s Moravskou křižovatkou komise odsouhlasila i miliardový příspěvek na modernizaci pražského hlavního nádraží.

Zvláštní schválení unie musí mít všechny příspěvky nad 50 milionů eur. Schvalování silničních staveb vázne především kvůli pochybnostem Bruselu v oblasti životního prostředí. Navíc kvůli časovému skluzu a chybám v tendrech na zhotovitele České republice hrozí, že nedostane 11 miliard z unijních fondů, se kterými počítá. To se týká například dálnice D8.

Autor: sin

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah