ČD Cargo má nové lokomotivy od Siemensu. S nákupy nekončí | e15.cz

ČD Cargo má nové lokomotivy od Siemensu. S nákupy nekončí

Lokomotivy Siemens Vectron
Lokomotivy Siemens Vectron
• 
ZDROJ: Kalispera Dell, Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

sin

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nákladní železniční dopravce ČD Cargo rozšíří ještě letos svou lokomotivní flotilu o nové stroje. Firma dnes podepsala smlouvu se Siemensem na dodávku pěti lokomotiv Vectron. Celkem za ně dá zhruba půl miliardy korun. „Je to naplňování jednoho ze zásadních cílů společnosti, kterým je expanze na zahraniční trhy,“ komentoval to předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik. Podle něj nejde o poslední nákup tohoto druhu.

Vectrony budou schopné provozu ve všech okolních zemích včetně Maďarska nebo Rumunska. Odpadá tak složité přepřahání lokomotiv na hranicích. Cargo je chce nasadit především na vlacích s automobily mezi Slovenskem, Českou republikou a Německem.

První stroj ve firemních barvách by měl být představen v červnu na veletrhu Czech Raildays v Ostravě, zbylé lokomotivy by měly dorazit do konce roku. Zařazení nových lokomotiv do svého parku chystají i mateřské České dráhy, půjde o dlouhodobý pronájem deseti strojů pro rychlost 200 kilometrů v hodině. Dráhy je chtějí posílat do Hamburku.

Jako žhavý kandidát připadá v úvahu rovněž Vectron. Stejné lokomotivy už v tuzemsku využívá i RegioJet a LokoTrain. Podle manažera českého Siemense Romana Kokšala už výrobce udal více než tři stovky těchto nově vyvinutých strojů.

Pendolina omladí
Interiér sedmi pendolin Českých drah projde po deseti letech provozu příští a přespříští rok omlazovací kúrou. Rychlovlaky budou vybaveny novými koberci, čalouněním sedaček, dětským kinem a dalšími vylepšeními. „Každá ze souprav od zahájení svého provozu urazila okolo tří milionů kilometrů a všechny dohromady přepravily osm milionů cestujících,“ uvedl člen představenstva František Bureš. Předpokládané náklady činí 170 milionů korun za všechny soupravy.

Autor: sin

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery