D3 je o 25 kilometrů delší, stavba stála přes deset miliard | E15.cz

D3 je o 25 kilometrů delší, stavba stála přes deset miliard

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitelství silnic a dálnic dnes slavnostně otevře pětadvacetikilometrový úsek dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Řidiči se po něm budou moci poprvé vydat v pátek ráno před hlavní motoristickou sezonou.

Zprovoznění úseku bude podle starostů měst na současné komunikaci E55 znamenat pro obyvatele velkou úlevu. Denně těmito městy projelo přes 20 tisíc aut. Zlepší se životní podmínky i bezpečnost obyvatel. Odkládání výstavby D3 mnoho let kritizují jihočeští politici.

Do konce roku bude provoz na D3 zproštěn od poplatku za dálniční známku. Snížená rychlost bude jen v napojení na začátku a na konci nového úseku, a to do konce listopadu. Protože stavba bude v předčasném užívání, budou i po zprovoznění pokračovat dokončovací práce tak, abych ŘSD mohlo následně požádat o vydání kolaudačního rozhodnutí.

Otevření dálnice v termínu nebylo ještě před několika dny jisté, dokončovací práce komplikovalo deštivé počasí. Ministerstvo dopravy ovšem chtělo za každou cenu otevírat před hlavní dovolenkovou sezonou.

OBRAZEM: Kolony v Plané nad Lužnicí se brzy stanou minulostí

Nový úsek dálnice D3 tvoří soubor pěti staveb, které staví sdružení čtyř stavebních firem - Strabag, Metrostav, Eurovia CS a Inžinierske stavby. Součástí projektu je 277 stavebních objektů, mezi nimi také 48 mostních objektů, pět mimoúrovňových křižovatek, deset protihlukových stěn v celkové délce 3,6 kilometru a 49 přeložek inženýrských sítí. Cena dosáhla 10,45 miliardy korun (bez DPH), stavba je spolufinancována EU.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.