Dobeš: Pokud cena paliv poroste ke 40 korunám, bude třeba zasáhnout | E15.cz

Dobeš: Pokud cena paliv poroste ke 40 korunám, bude třeba zasáhnout

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud by se cena pohonných hmot blížila 40 korunám za litr, je nutné, aby se tímto problémem začala zabývat vláda. V České televizi to uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Možnosti snížení ceny paliva jsou podle něj nyní k dispozici jen dvě – změna výše sazby daně z přidané hodnoty nebo spotřební daně. Oběma možnostem se ale Nečasův kabinet dosud vyhýbal. Ceny pohonných hmot jsou v Česku nejvyšší z okolních zemí s výjimkou Německa.

„Ve chvíli, kdy by se cena blížila 40 korunám, tak se bezesporu musí na úrovni vlády znovu otevřít debata, jakým způsobem jsme schopni danou problematiku řešit,“ řekl Dobeš. Částečné řešení podle něj může přinést plánované snížení sazby DPH na 17,5 procenta. Naopak snížení spotřební daně Dobeš označil za mrtvý nápad.

„Přicházelo by to v úvahu, pokud by v případě snížení spotřební daně došlo ke zvýšení výtěžnosti samotného objemu. Pokud je v tuto chvíli předpoklad takový, že by došlo k výpadku jak ve státním rozpočtu, tak ve Státním fondu dopravní infrastruktury, tak je to krok špatný,“ uvedl ministr Dobeš.

Podle stínového ministra za ČSSD a hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance není zřejmé, s jakými kompenzacemi chce ministerstvo přijít. „Spotřební daň snižovat nechtějí, DPH nemůžou,“ uvedl. Snížení DPH pod dohodnutou hranici 17,5 procenta, se kterou vládní koalice od roku 2013 počítá, podle Chovance ministr Dobeš dříve označil za neuskutečnitelné.

Podle Chovance je jediná šance vlády na snížení ceny pohonných hmot právě snížení spotřební daně. Snížení daně o 2,50 na litr ČSSD naposledy navrhovala na podzim, kdy tento záměr neprošel Poslaneckou sněmovnou. Sociální demokracie se o to ale podle Chovance pokusí znovu, nyní bude požadovaný pokles zřejmě na úrovni jedné koruny. Ministr dopravy ale dnes naznačil, že by jej opět nepodpořil.

Autodopravci si stěžují: Vysoké ceny paliv nás ženou do existenčních problémů

Vysoké ceny pohonných hnot poškozují i tuzemské automobilové dopravce, uvedl generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Martin Špryňar. Podle něj ceny pohonných hmot společně s elektronickým mýtem tvoří zhruba polovinu všech nákladů, které dopravci mají. Společně s dlouhou dobou splatnosti zakázek, které se v tomto oboru pohybuje kolem 90 až 120 dní, jsou pro tuzemské dopravce stále rostoucí ceny pohonných hmot velký problém.

Podle Špryňara jsou tím ohroženy zejména malé dopravní společnosti, které ale v Česku tvoří zhruba 85 procent všech spedičních firem. Už v loňském roce v Česku činnost ukončilo kolem desetiny společností, další stovky firem by kvůli tlaku cen pohonných hmot mohly skončit v průběhu letošního roku.

Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu opět prudce rostly na rekordní hodnoty. Podle čtvrtečních údajů společnosti CCS se cena Naturalu 95 zvýšila v průměru o 60 haléřů na 35,96 koruny za litr. Cena nafty vzrostla o 81 haléřů na 36,64 Kč/l, což je rovněž historické maximum.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah