Dopady katastrofy na Sinaji: Rusko pozastavilo lety do Egypta | E15.cz

Dopady katastrofy na Sinaji: Rusko pozastavilo lety do Egypta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil pozastavit lety ruských aerolinek do Egypta, dokud se nevyšetří příčiny sobotní katastrofy ruského letadla na Sinaji. Zároveň nařídil vládě zajistit návrat ruských turistů do vlasti. Neznamená to prý ale, že na palubě zničeného letadla byla bomba. USA jako prevenci zvýší bezpečnostní opatření pro lety z některých blízkovýchodních zemí.

Putin dnes večer telefonicky hovořil s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím, s nímž se dohodl na pokračování spolupráce v oblasti letecké bezpečnosti. „Byla vyslovena naděje, že budou vytvořeny podmínky pro obnovení normálního leteckého spojení mezi oběma zeměmi v nejbližší době,“ uvedl Kreml ve svém prohlášení.

„Dokud nezjistíme skutečné příčiny toho, co se stalo, považuji za nezbytné pozastavit lety ruských letadel do Egypta. To se týká především turistických letů,“ prohlásil ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. „Hlava státu souhlasí s tímto doporučením,“ řekl vzápětí novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Bortnikov sdělil, že doporučení tajné služby se týká především turistiky. Peskov pak upřesnil, že pozastaveny budou veškeré lety do Egypta. Bortnikov se zúčastnil dnešní mimořádné schůzky s ministrem obrany Sergejem Šojguem, náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem a ministrem vnitra Vladimirem Kolokolcevem.

Ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov oznámil, že ruští vyšetřovatelé odvezli do Ruska části nalezeného trupu letadla a také vzorky z nalezených zavazadel. Budou pátrat po zbytcích výbušnin. „Vzorky byly převezeny do Moskvy a jsou nyní zkoumány. Jsou-li na nich stopy po výbušnině, budou s určitostí nalezeny,“ řekl Pučkov.

Podle šéfa ruské agentury cestovního ruchu Olega Safonova je nyní v Egyptě asi 45 tisíc Rusů a asi polovina z nich je v Šarm aš-Šajchu. Podle Alexandra Burtina z největší ruské cestovní kanceláře Tez Tour je ale v Šarm aš-Šajchu možná 30 tisíc až 40 tisíc Rusů. „Tamní sezona vrcholí,“ řekl agentuře TASS.

Ruský Airbus A321 letěl v sobotu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale zřítil se na Sinajském poloostrově. Neštěstí nepřežil nikdo z 224 lidí, kteří byli na palubě. Washington a Londýn mají podezření, že zkázu stroje mohl zavinit teroristický útok. K útoku na letadlo se přihlásila odnož Islámského státu ze Sinajského poloostrova.

Americký ministr vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson dnes oznámil, že USA zpřísní bezpečnostní prohlídky v letadlech mířících z některých blízkovýchodních destinací do USA. Podrobněji bude kontrolováno vše, co bude směřovat do letadla. Jde prý o preventivní opatření a týkat se bude některých letišť na Blízkém východě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah